K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2012-08-16 00:56:12

Yüce dinimizin emirleri bizim yol haritamızdır

Mademki Müslüman’ız; ecdadımız  bin yıl önce bu dini tanımış ve kabul etmiş.. Bu dine hizmet etmiş, bu yolda yürümüş. Bu yolun  içindeki dikenleri tepelemiş. Yanmış. Yıkılmış. İşkence görmüş.

Bu dinin bir peygamberi var. Bu dinin bir kitabı var. Bu yolun yolcuları var.  Bu yolun Veysel Karani Hazretleri gibi sevdalıları var. Bu yolun Hz. Ebubekir gibi  gönül dostu var. Bu yolun Hz. Ömer gibi adaletli sultanları var. Hz. Osman gibi  dervişleri var. Hz. Ali gibi yiğitleri, kılıçları, aslanları, kahramanları var. Hz. Hatice gibi  dünyada eşi benzeri olmayan bir hanımefendisi var. Yüz binlerce Allah’ın sevgili kulu ve peygamberi Hz. Muhammed’i gören sahabeleri var.

Mekke’deki Hıra dağından doğan, sonsuz şuaları bulunan İslam güneşinin bu günlere kadar gelip bizleri aydınlatmasına vesile olan milyonlarca Allah dostları var.

Bir kısım mahfiller ve çevreler din adına yeni sözler sarf ediyorlar. İslamiyet üzerine söylenmiş sözler Kuran ışığında ve atmosferinde değilse ona itibar edilmemelidir. Yani dayanağı Kuran ve sarih hadisler değilse söylenen sözler İslam dinini bağlamaz. Yapılan yorumlar ve sözler söyleyeni bağlar. Verilen fetvalar fetvayı vereni bağlar.

Bizim dinimiz hürriyeti ön planda tutan bir dindir. Köleliği reddeder. İnsan haklarını birinci plana alır. Doğrudan doğruya insanı merkez alır.  İnsandır, İslamiyet’in muhatabı.

İlim en birinci emirdir. Okumak farzdır. Farzı yerine getirmeden Kur’an’ı tanımak mümkün değildir. Okumadan olmaz. Okumadan peygamber tanınmaz. Okumak, anlamak demektir. Anlamadığınız şey bilgi de olmaz. Bilgisiz insan yanlış sözlerin peşine gider. Ku’ran’la hareket etmeyenlerle dini tanımak mümkün değildir.

Kur’an anlaşılsın diye  kitap olarak  Arapça  indirilmiştir.. Arapça bilmeyenler, onu kendi dillerine çevirisinden okumalıdır. Normal aklı selim insan, Kur’an’ı anlama yeteneğine sahiptir. İnsan Kur’an’ı anlamakla mükelleftir. Kur’an’ı anlayan, Peygamberi anlar. Peygamberi anlayan, Kur’an’ı anlar.   Peygamberimiz Hz. Muhammed (ona selam olsun) yaşayan Ku’ran’dır.

Bazı hurafeleri dinimizin emirleri gibi gösteren cahiller var. Bunlar insanımızın bilgisizliğinden faydalanarak konuşuyorlar. Kendilerine kılıf biçiyorlar. Ahkam kesiyorlar. Bilgiçlik taslıyorlar. Bu bakımdan her Müslüman bilgili olmalı. Bilgili olmak için de okumalıdır.

Önce her  Müslüman Kur’an’ı baştan sona okumalı. Arapçasını biliyorsa ala. Yok bilmiyorsa Türkçe meallerden okumalı. Hangi dili biliyorsa, o dille okuma imkanları var. Yeter ki okusun . Çağımız bilgi çağı. Bu çağda ulaşılamayacak bilgi yok.

Yüce dinimizi iyi öğrenmek durumundayız. İnsanlığın yol haritası Kur’an’dadır. Kur’an’ı bilmeyenler yolunu şaşırmaktadır.

Önümüzde Afganistan, Irak, Libya, Mısır, Suriye duruyor. Cehalet yüzünden başlarına gelmedik iş kalmadı. Türkiye’de yaşayan Müslümanlar olarak bu durumlardan ders çıkartalım. Yol haritamızı iyi okumalıyız.

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  1169 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  1169 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  1169 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  1169 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  1169 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  1169 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!