K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2016-01-16 01:13:01
Yeni Kelebek Türü Keşfedildi

Yeni Kelebek Türü Keşfedildi

Kahramanmaraş’ta yeni bir kelebek türü keşfedildi. Andırın ilçesinde bulunan ‘çok gözlü’ kelebek türüne keşfi yapan 40 yaşındaki Ali Bali’nin ismi verildi. 

Osmaniye’de öğretmenlik yapan ve 2008 yılından bu yana amatör kelebek gözlemciliği yapan Ali Bali, Latince adı Polyommatus olan çok gözlü kelebek cinsini 7 aylık çalışma sonucu görüntülemeyi başardı.

Kanat altındaki benekleri nedeniyle bu isimle anılan ve Palearktik bölgede geniş dağılım gösteren yeni kelebek türü, Türkiye’nin tüm Avrupa’dan daha çok türe ev sahipliği yaptığını bir kere daha kanıtladı.

Kelebeklere olan merakı, endemik kelebek türlerinin varlığını öğrendiğinde çalışmalara başlayan ve Türkiye’ye özgü en yeni türe isim babalığı yapan Ali Bali, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen sonuca ulaştı.

Önce AdaMerOs (Adana-Osmaniye-Mersin Kelebekleri) ve sonra Trakel, (Türkiye’nin Anonim Kelebekleri) adında teması sadece kelebek olan ve gönüllülük esasına dayalı kelebek gözlem ve paylaşım siteleri ile tanışan Ali Bali, halen Trakel’de tür tanımı yapmaya devam ediyor.

Her kelebek gözlemcisinin hayali olan yeni bir tür ile karşılaşması ise Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde 2015 yılının Temmuz ayında gerçekleşti.

Yeni türü fotoğraflamayı başaran Ali Bali, elde ettiği verileri bu konuda en önemli yabancı otoritelerden biri olan Fransız böcek bilimci Frédéric Carbonell’e gönderdi.

Yapılan araştırma neticesinde Ali Bali, Carbonell'e göre bu kelebekle yeni bir tür keşfettiğini müjdesini aldı.

Yaşanan bu gelişmeyle ilgili görüşlerini açıklayan Görsel Sanatlar Öğretmeni Amatör Kelebek Araştırmacısı Ali Bali, “Hobi olarak başladığım kelebek dünyasıyla önce Adana, Osmaniye, Mersin kelebekleri 'adameros.org', sonrasında Türkiye'nin Anonim Kelebekleri 'trakel.org' ismindeki kelebek gözlem siteleri sayesinde tanıştım. Halen Trakel'de kelebek türleri hakkında paylaşımlarda bulunuyor ve site üyelerine tür tanımlarında yardımcı olmaya çalışıyorum. Andırın’daki gözlemlerim sırasında rastladığım türün daha önce görülmediğinden emindim. Açıkçası bilim dünyası için yeni bir tür olacağı o an aklıma gelmedi. Ancak yapılan detaylı bilimsel araştırma ile, bu kelebeğin yeni bir tür olduğu sonucuna ulaşıldı. Türü keşfetmekle mutlu oldum ve rüyam gerçek oldu. Ben ülkemizde bulunan gizli saklı birçok türün hâlâ keşfedilmeyi beklediğine inanıyorum ve hayatım boyunca kelebeklerin peşinde olacağım” dedi. (İHA)

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6773 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7391 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5680 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6414 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5567 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5837 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!