K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-12-16 00:06:41

Yazar Mimar Kadir Tanır'ı anmak

        Kadir Tanır , şehrimizin yetiştirdiği hikaye yazarlarımızdandır. Onu  bir gün mühendislik ofisinde ziyaret etmiştim. Vefatından çok önce  olduğu için tarihini unuttum. Selahattin Sarıyıldız da vardı. Bir başkaları da vardı. Yalnız diğerlerini hatırlamıyorum. Masada sessizce duran  bir insan vardı. Tanıştık.Kadir Tanır dediler. Yalnız kelimeleri kısık sesle zor  anlatıyordu. Ben kulaklarının duymadığı bilmiyordum.  Konuşurken dikkatlice yüzüme bakıyordu. Sempatik tavrı ile  hemencecik ısındım ortama.  Selahattin Sarıyıldız şarkı söyledi.   Sevinçli bir ortamdı.

    Tanır  soy ismi bizim gençliğimize  yabancı değildi. Belki de o da ısındırdı bizi ortama. Mehmet Tanır  ağabeyimiz.  Onun değerli eşleri Lamiye Hanım ablamız. Ailecek görüştüğümüz kimseler. Lamiye ablamızın kardeşi olduğunu orada öğrenmiştim.

    O  gün  bana hikaye yazdığını söyledi. Bende yazı yazdığımı,şiir yazdığımı anlattım.  Gülümsedi.Memnuniyetini belirtti.

   2011 yılının aralığında  vefatı   beni de üzmüştü. Doğrusu  bir hikaye kitabı olduğunu biliyordum.  Ama öğrendim ki yayınlanmış  başka kitapları da varmış.

     "Güz Yağmurları", "Savaş İmparatorluğu" ," Şeytan Sarmalı." ," Küskün " ,Birçok  dergi ve gazetelerde yayınlanmış hikaye ve denemeleri olduğunu öğrendim. Ben kendi şahsıma üzgünüm. Bu kadar değerli bir yazarımız derinlemesine tanımamak bana üzüntü verdi. Halbuki çevresinde durduğum bir insan. Çok zaman   aile toplantılarında  bile ismi zikredilir.

     Kadir Tanır'a  anma  programı  düzenlenmesi  için  karar alınması aşamasında  bende vardım.  Onun ölümünün 4. yılında anılması hususunda bir  teklif yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler daire Başkanı sayın Mehmet Fetih Yanardağ , Kadir Tanır'ın  aralık ayında ölüm yıldönümü. Bir panel yapalım dedi. Benim içimden ılık bir sızı yürüdü. Hemen ilk tanıştığımız güne gittim o anda. Kadir Tanır'ın masum yüzü gözümün önüne geldi.

   Gün 14 aralık 2015  Pazartesi akşam. Necip Fazıl Kültür  Sarayındayız.  Birçok yazar ,şair  dostlar bir aradayız. Panel için gelmişlerdi.  Panelin  moderetörü  sayın Mehmet  Fetih Yanardağ.   Konuşmacılar İş adamı  Atilla Kambur, Kütüphaneler müdürü Serdar Yakar, Yazar ve şair Alkış Dergisi  yöneticisi  Dr. Oğuz Paköz, Şair yazar Sıddık Elbistanlı,  Atilla  Sarıyıldız.

    Kadir Tanır'ın Kahramanmaraş   Belediyesindeki yöneticiliği ,taşrada  yetişen bir yazarın   duruşu,hayatı ve hikayeleri anlatıldı. 

    Programa katılanlar arasında  Kadir Tanır'ın emmi  oğlu ve kız kardeşinin eşi  Mehmet Tanır ağabeyimiz etkili ve duygulu  bir konuşma yaptı. Salonda bulunanlar etkilendi. Kadir Tanır'ın  kız kardeşinin  ağlayarak baygınlık geçirmesi de hepimizi üzdü.

    Büyükşehir Belediyemiz daha önce de Abdurrahim Karakoç  ve Hayati Vasfi  Taşyürek   için anma programları yapmıştı.

    Bir  vefa borcu  yerine getirilmiş oldu. . Gerçekten değerlerimiz yok olup gitmektedir. 

  Bu anlamda  Büyükşehir Belediyesinin bu nezaketi için  dinleyiciler  memnun oldular.

    Bende bu vesile ile Kadir Tanır kardeşime  Allah tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabır ve metanet  diliyorum.

   Onun kitaplarının okunmasını  tavsiye ediyorum. Tüm okullarımızda  öğrencilerimize okutulmasını  rica ediyorum.

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  588 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  588 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  588 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  588 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  588 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  588 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!