K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2014-01-15 12:47:24

TÜRKİYE HEPİMİZİN

Kahramanmaraş ‘ta faaliyet gösteren  bir kısım sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek  oluşturduğu Kahramanmaraş Platform üyeleri Türkiyede  meydana gelen son olaylarla ilgil bir  deklarasyonu  imza altına aldı.  Bu bildiriyi siz okuyucularımla bende paylaşmak istiyorum.

 “Türkiye'nin normalleşme süreci yaşadığı, milletin büyük kazanımlar elde ettiği bir dönemde, 17 Aralık'tan bu yana şiddeti gittikçe artan ve artırılan çatışma ortamı milletimizi derinden üzmekte ve yaralamaktadır.

  Gelişmeler, Türkiye’yi hedef alan küresel bir operasyonun varlığını bütün çıplaklığıyla ortaya çıkarmıştır. Operasyonların asıl amacının milletin ortak iradesiyle elde edilen kazanımlar olduğu çok açıktır. Ama daha vahim olanı, bu kazanımların elde edilmesinde payı ve emeği olanların da bu küresel operasyona bilerek veya bilmeyerek destek vermeleridir.

   Yaşanan son olaylar gerçekten de istenmeyen boyutlara ulaşmış ve toplumda kutuplaşmalara yolaçmıştır. Bugün gelinen noktada elde edilen kazanımların birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu içinde elde edilen kazanımlar olduğundan kuşku yoktur. Hak ve özgürlükler alanında bunca kazanımlar sağlanmışken, doğusuyla, batısıyla bir barış ve kucaklaşma sürecine girilmişken, ekonomik göstergeler ve büyüme dünya standartlarının üzerine çıkmışken, bu güzellikleri engellemeye çalışmak, bilmeden yapılırsa gaflet, bilerek yapılırsa ihanettir. Zira Türkiye bugüne kadar enerjisini ve zamanını Kürt-Türk, Alevi-Sünni, Laik-Antilaik, Solcu, Sağcı gibi suni çatışmalarla kaybetmiş, ülkenin ve milletin selameti için atılması gereken adımlar atılamamıştır.

  "Her şerde bir hayır vardır" düsturuyla olaylara baktığımızda yaşanan son gelişmelerin içimizdeki kötü niyetli kişi ve odakların sorgulanmasına ve temizlenmesine vesile olacağını umuyoruz. Gerçekten de gelişen ve özgürleşen güçlü ve lider Türkiye idealiyle asla bağdaşmayan yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmesini, kamuoyunu tatmin edecek adımların atılmasını özellikle talep ediyoruz. Siyasi iktidar, bu çerçevede varsa milletin malına kast etmiş ve yolsuzluğa bulaşmış olanları ayıklamalı,  yolsuzlukla mücadele kavramına sığınarak milli irade üzerinde vesayet kurma hesapları yapanları da bu vesileyle ortaya çıkarmalıdır.

    Türkiye büyük ve lider bir ülke olacaksa, ancak ve ancak kardeşlik, birlik ve beraberlik içinde bu atılımı gerçekleştirebilir. Aksi takdirde, büyük devlet olmak bir yana bugüne kadar elde edilen bir çok hak ve özgürlüklerden geriye dönüşler yaşanacaktır.

   Sonuç olarak; bu çatışma ve kavga ortamını fırsat bilen ve bunun arkasına gizlenen küresel aktörler, toplumsal bütünleşmeye zarar vermekte ve yeni kutuplaşmalara da zemin hazırlamaktadır. Unutulmamalıdır ki, bu ülkeyi kutuplara ve kamplara bölmek isteyenler, karşılarında milli iradeyi ve kardeşlik hukukunu esas alan, vatanına sahip çıkmayı bir borç bilen yüce Milleti bulacaktır.

   Bizler aşağıda isim ve imzası olan Kahramanmaraşlı sivil toplum örgütleri olarak, oynanan bu büyük oyunu gördüğümüzü, seçimlere çok az bir süre kala gerçekleştirilecek kaset, ses kaydı, yolsuzluk dosyaları ve buna benzer her türlü operasyonun bu oyunun bir parçası olacağını, milletin bu oyuna gelmeyeceğini, milletin iradesini hedef alan vesayetçi yapılara karşı olduğumuzu, küresel güçlerin oyunlarından uzak durmak şartıyla, biz bize konuşup çözemeyeceğimiz hiç bir meselenin olmadığını, Türkiye'nin hepimizin vatanı olduğunu deklare ediyoruz.

  Büyük ve güçlü Türkiye'yi hep birlikte geleceğe taşımak için iktidara ve sivil toplum kuruşlarına itidal ve kardeşlik çağrısında bulunuyor, bu fitnenin ortadan kalkması ve ümmetin birliği için tüm milletimizi duaya davet ediyor, bu çatışma ortamından faydalanmak isteyen şer güçleri ve onların işbirlikçilerini de şiddetle kınıyoruz.

 

İNADINA KARDEŞLİK,

İNADINA BİRLİK VE BERABERLİK

İNADINA BÜYÜK TÜRKİYE”

                            KAHRAMANMARAŞ SİVİL TOPLUM  FLATFORMU

 

 

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  1164 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  1164 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  1164 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  1164 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  1164 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  1164 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!