K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2012-11-12 18:00:16

TOPLUM VE BÜROKRASİ

Bürokrasi,devlet işlerinin yazışmalarla  yürütülmesinin  kısa  adıdır.. Bu işleri yürütenlere de bürokrat denir.

Bürokrasi, bazen işleri haddinden fazla yavaşlatır. Aşırı kırtasiyecilik ön plandadır.. Hatta işleri yürüten memurlar ,zaman doldurmak için yazışmaları yavaş yapar.  Evrakları keyfi olarak bekletir.

İşlerin yürütülmesinde  idarenin  gücü ve etkisi yüksektir..  Bu çerçevede , bürokrasinin anlamını  memurların gücü olarak da ifade edebiliriz.

Toplum  bunu memur hakimiyeti olarak yorumlar. Genellikle de işlerin zora sokulması gibi telakki edilir. Büyük zaman kayıpları toplumu gerer.

Bürokraside geniş bir   hiyerarşi  vardır. Diğer arkadaş  imza atsın da ben öyle atayım. Müdür yok . Sonra gel. Bugün git yarın gel .  Aşırı bir şekilde formaliteler sürer gider.

Görev başına getirdiğiniz memur , durumdan vazifeler çıkartır. Kendini,  tabii olduğu yasaların ve yönetmeliklerin önüne alır.  Hizmet vermek mecburiyetinde olduğu kişiye tepeden bakar. Elinde evrakla müracaata gelen vatandaşa : Daha elindeki evraklara bakmadan;“Ne istiyorsunuz” der ama,başını da kaldırmaz. Biraz bekler vatandaş evrakı uzatır ama; O halen önündeki bilgisayarla meşguldür.

Geçtiğimiz yıllarda bu hususta çok sıkıntı çekildi ülke olarak. Ancak memuriyet alımlarının ,sınavlarla yapılmasından sonra bu durumlar biraz azaldı. Daha doğrusu bürokrasi  ve bürokrat  hegemonyası biraz olsun azaldı .

Memur alımları zorlaştı. İş bulmanın zorluklarını bilenler,işi bulunca iyi yapmaya başladılar.

Yinede zaman zaman vatandaşta şikayetler yok değil. Ancak azaldığı kanaatindeyim. Yöneticilerimiz  denetimlere daha çok önem veriyorlar. 

Denetim ve disiplin başarıyı beraberinde getirir. Bürokrasi insanlarımızın gözünü korkuttu. Bazen olmayacak işlerin yapıldığı,bazen da olacak işlerin olmadığı gibi bir yapılanma vardı.

Geçmişte alışkanlığı olan arkadaşlarla karşılaşıyoruz. “ Efendim bir dayımız yok ki işe girelim. Yada şu ihaleyi alalım. Yada şu evrakımızı hızlandıralım. Tanıdığın yok mu gibi sözler söylüyorlar.” Ben diyorum ki artık işler dayı ile,ayı ile olmuyor.  Yasal olan haklarınızı gidin isteyin. Şikayet merkezleri  çalışıyor.

Ben bürokraside görev alan tüm amir ve memurlarımıza seslenmek istiyorum . Bu insanlar hizmet etmeye layıktır. Horlamak,azarlamak bize yakışmaz. Olmayacak işleri , usulü dairesinde izah ederseniz. İnsanlarımız memnun olurlar.

Çok güzel hareketlerle de karşılaşıyoruz devlet kurumlarımızda. İlgili memur “hoş geldiniz “diyerek karşılıyor. Sanki sizi daha önceden tanıyormuş gibi bir hava uyandırıyor. İnsanlarımız güler yüze ,tatlı söze hasret kalmış. Hele bizim nesil bu konuda çok çekti. Bir torpilimiz olmazsa bir kuruma gidemezdik.

Bürokraside çalışan memurlarımız işi kolay kılmalı. Kolaylaştırmalı,zorlaştırmamalı. Kapris yapmamalı. Empati yapmalı. Kendisine yapılmasını istemediği bir hareketi ,kendisi de başkasına yapmamalı.

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  1311 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  1311 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  1311 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  1311 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  1311 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  1311 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!