K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-01-07 21:32:12
Terim:

Terim: "teknik Adamın Önce Felsefesi Olur"

 Haliç Kongre Merkezi'nde başlayan 23. Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nin ilk oturumunda, "Çağdaş Futbolda Takım Yönetimi" konulu bir sunum yapan Fatih Terim, katılımcılara hitap etti.

Konuşmasına, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından gelecek sezondan itibaren uygulanacağı açıklanan yabancı oyuncu kuralıyla ilgili, kulüp başkanlarının kendisine ve yaptığı çalışmaya verdiği desteğe teşekkür ederek başlayan Terim, tecrübelerinden örnekler vererek önerilerde bulundu.

Terim, kendisinin teknik adamlığa başladığı dönemden bugüne kadar çok şeyin değiştiğini ve önemli başarılarda ön planda bulunduğunu aktardı. Terim, "Bu dönemde Avrupa'ya 20'ye yakın oyuncu göndermişiz. O zaman 200 civarı yetenek bulmuştuk ve 30-40 tane üst düzey oyuncu çıktı. Ülkemizin tüm önemli başarıları bu döneme denk gelmiş. Demek ki biz ortaya bir felsefe koymuşuz. Benim ve arkadaşlarımın bir felsefesi varmış. Teknik adamın önce bir felsefesi olur. Kendisine yardım edecek ekibini de bu felsefeyle seçer" ifadelerini kullandı.

Milli takım ve kulüp takımlarında çok önemli kadrolarla mücadele vermelerine rağmen, uluslararası alanda yenilgilere engel olamadıklarını ve bunun de kendisini bir değişime götürdüğünü aktaran Terim, "10 kişi savunma yaptık yine yenemedik. O zaman, 'hücum ederek yenilelim' dedik" diye konuştu.

Terim, şunları söyledi: 'Hücum anlayışını kafama koyduğumda, 'yenilmek kolay, yenmek olay' diye bir lafım vardı. Ben ilk olarak 1998 yılında, bu sistemi değiştireceğimi söyledim. Yardımcım Bülent Ünder, 'İki sene şampiyon olduk ve şimdi de öndeyiz. Neden değişim?' dedi. Ona cevabım ise, 'Burası için yeter ama Avrupa için yetmeyebilir' olmuştu. O günden bu yana bulunduğum tüm takımlarda, Galatasaray'da, Fiorentina'da, Milan'da, A Milli Takım'da bu dediğimden vazgeçmedim. Hücum adına gelişimler sağladım. Eğer inanıyorsanız, denemekten, geliştirmekten vazgeçmeyin. Hep başarılarla geçmedi hayatımız. Tatsız zamanlarımız da oldu ama hiç fikrimizden geriye düşmedik."

Türk teknik adamların sürekli kendilerini geliştirmek için çaba sarf etmesi gerektiğine dikkati çeken Terim, "Bugün Süper Lig'deki 18 takımın 16'sının başında yerli teknik adam var. Demek ki Türk antrenörlüğü bu süreci iyi geçirmiş. Artık bizlere güvenilir olunmuş. Kendimizi geliştirmekten geri durmamalıyız. Bugün futbol, 15-16 sene öncesine göre çok daha hızlı değişiyor. Adapte olmalıyız. Kaçırırsanız, bir daha yakalamak zor olur" diye konuştu.

 "OYNAMAYI AMAÇLAYIN"

Fatih Terim, teknik adamlardan takımlarını oynatmamaya yönelik değil, oynamaya yönelik eğitmelerini isterken, kazananın her zaman hücum etmeyi isteyen taraf olacağını söyledi.

İyi bir teknik adamın, hangi kategoride olursa olsun küçük dokunuşlarla takımından maksimum verimi alabileceğini ve eğer felsefesi var ise o ekibi kendi takımı haline getirebileceğini aktaran Terim, "Bazı takımların nasıl şekil değiştirdiğini görüyoruz. Bundan korkmamanızı öğütlüyorum. Oynamayı amaçlayın. Mutlaka bir gün kazanacaksınız. Oynayan kazanıyor. Futbol değişiyor. Siz kafa yormalısınız" değerlendirmesinde bulundu.

 "ÇALIŞMA DİSİPLİNİMİZ YOK"

Dünya futbolunda artık çok yönlü oyuncuların ön palana çıktığına değinen Terim, şöyle konuştu: "İnanın bana, 'O burada oynayamaz' devri kapanmıştır. Eğer böyle bir zaaf ortaya çıkarsa, bu oyuncunun zaafı değil, antrenörün zaafıdır. Gerçek budur. Kimse annesinin karnından o mevkinin oyuncusu olarak doğmadı. İhtiyaç olduğunda herkes her mevkide oynayacaktır. Sizlerin de araştırmanız gereken bir konudur. Türk teknik adamının kimseden aşağı kalır yanı yoktur. Becerikliyiz, kabiliyetliyiz, esneğiz ama çalışmaya gelince, o disiplinde değiliz. Türk teknik adamlar olarak dünyanın her takımına karşı çıkabiliriz, çıktık da. Bu da bilgilerinizi her saniye tazeleyerek, değişimleri takip ederek olur."

"ANTRENÖRLERLE İLGİLİ BİR ÇOK TASARRUFUMUZ VAR"

Terim, Türkiye Futbol Federasyonu olarak bir yola çıktıklarını dile getirerek, "Antrenörlerle ilgili bir çok tasarrufumuz var. Yakın zamanda Türkiye'nin her tarafını gezmek istiyoruz" dedi.


Federasyonun altyapılara yönelik, birer çim ve suni çim zeminden oluşan ve soyunma odalarının da yer aldığı 100'e yakın tesis yapımına destek olma kararı bulunduğunu anlatan Terim, "Buradan tembih de etmek istiyorum. Özellikle altyapılarımızda B lisans, hatta A lisans, gerekirse teknik direktör diploması bile yetmeyebilir. Orada bile Pro Lisans isteyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Terim, Türkiye'deki lisanslı antrenör sayısının 20 bine yaklaştığını ve 127 profesyonel kulüp bulunduğunu belirtti. Terim, şunları kaydetti: "Gözümüzü oyacağımıza, arkadan dolanacağımıza, dedikodu yapacağımıza, haddini aşan beyanlar vereceğimize, olayı, literatürü, futbolu, bilgiyi, birikimi takip edip, nasıl faydalı olabiliriz diye çalışmak en doğrusu. Çünkü bazı şeyleri zorlaştıracağız. Ben kurslara ders vermeye gidiyorum ve görüyorum. Arkadaşlar, iyi ile kötüyü aynı kefeye koyamayız. Çok acımasız bir rekabet içindeyiz. Bu kadar kaygan zeminde hep güçlü, bilgili, birikimli olmalısınız."

Terim, teknik adamlara yönelik, "Kendinizin farkına varmanızı istiyorum. Sizler önemli insanlarsınız. Hepimizin meziyetleri var. Bizler sadece düdük ağzında, oyuncuya 'çalışın' diyen insanlar değiliz" diyerek sözlerini tamamladı.

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6865 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7518 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5766 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6508 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5648 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5925 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!