K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-02-04 22:24:09

ŞUBAT AYI

     Şubat ayı Kahramanmaraşın kurtuluş ayı olarak da nitelendirilebilinir.  Tarihimizde şerefle yad edeceğimiz  bir aydır. Bu ay acıların,hüzünlerin ve kahramanlıkların bir arada yaşandığı aydır.

   Düşman dayamış hançerini bağrımıza,son nefes alınıp verildiği bir zamandır Şubat. Yüreklerin vatan sevdası ile coştuğu bir  aydır Şubat ayı.  Korkuların bir tarafa atılıp düşmanın üzerine  yüründüğü zamandır Şubat.

   Şubat ayı, tüm Maraşlının  hatıra defterlerinin baş  sayfasında yazılıdır. Şubat ayı Türk milletinin kader ayıdır. Var olma ,yok olma zamanıdır Şubat ayı.

    İşgalcilere karşı Şubat ayındaki  baş kaldırı olmasaydı ,bu gün Türkiye Cumhuriyeti Devletinden söz etmek mümkün olmayabilirdi. 

   Eğer Şubat ayındaki Ermeni ve onların işbirlikçileri Fransıza karşı direniş gösterilmeseydi,bu topraklardaTürk bayrağı yerine başka bir bayrak dalgalanabilirdi.

   Şubat ayındaki direniş olmasaydı Camilerimizde ezanlar olmayacaktı.  Şubat ayı olmasaydı  belkide İslam aleminin başı önüne eğik olacaktı.

   Şubat ayında yanan meşale olmasaydı,Türkiye karanlık emellerin elinde olacaktı.

   Şubat ayı Şehit Mıllış Nurilerin, Çuhadar Alilerin,Evliya Efendilerin,Göllülü Yusuf Çavuşların, Hayrullah Efendilerin,Ceza Reisi Cemil Beylerin ,Veliyeddin Efendilerin,Doktor Mustafa Efendilerin,Mehmet Ağah Efendilerin,Eşbah Mehmetlerin,Abdulkerim Efendilerin ;Hacı Mahmut Efendilerin, Saçmalı Mehmetlerin, Kerhanlı Alilerin,Yunus Zade Mehmet Alilerin,Hüseyin Efendilerin,Hafız Ökkeş Efendilerin,İbiş Alilerin,İsmail Hakkıların ve daha birçok isimsiz kahraman ve şehitlerimizin kanlarının toprağa düştüğü aydır.

    Bu ayın içinde dualar gizli. Bu ayda  evliyalar,ermişler ,dervişler sefere çıktı. İhtiyarlar ,çocuklar  ellerini hakka açtılar .Şubat ayında, Yüce Milletimizin muzaffer olması için gece zikirleri yapıldı.

     Oniki Şubatın zaferi kolayına elde edilmedi. Kanlar döküldü oluk oluk . Canlar cana katıldı. Canlar toprağa atıldı. Bayrak  göndere  çekildi.  Ezanlar okundu kurtuluşun ardından.

    Şubat ayında kundakdaki bebeler  karların üzerine bırakıldı. Yürekler Şubatın soğuğunda ateşler içinde  yandı.Göz yaşları yere düşmeden dondu yüzlerde.

  Çok güçlükle kazanıldı zafer çok....Şubat destanları  ebediyyen  anlatılsa bitmez.  

   Bir Abdal Halil Ağa destanını hiç bir senarist yazamaz. Bir Sütçü İmam Destanını hiç bir senarist yazamaz. Bayrak destanını  kimse hayal edemez. 

  Bu destanlarla gelindi Şubat ayına.  Şubat ayı zaferin kazanıldığı,Kahramanmaraşın Kahramanlık destanının yazıldığı bir aydır. Şubat ayı Türkiyenin kurtulduğu aydır. 

   Bu  tarih  ve bu ay unutulmaz. Şubat 1920

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  909 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  909 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  909 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  909 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  909 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  909 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!