K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-02-11 00:41:32

ŞİİR KOKAN ŞEHİR -1-

       Bu şehir Kahramanmaraş. Her yeri şiir kokar .Her ilçesi,her mahallesi,Her caddesi,her sokağı ve her evi şiir kokar. 

     Kahramanmaraşlının  ruhunda  gizlidir mısralar . Bunlar  öyle durup dururken ortaya çıkmaz. Bazen beşik sallayan annenin dilinden dökülür. Bazen genç kızın sevgilisinin mektubundan akar  mısralar.

       Bazen anaların dilinden dökülür tane tane.Bazen  şehrin karanlıklarında derin sessizliğe bürünür  vezin kokulu  sözler.  Babaların  dilinde gurbet olur ılık ılık akar yüreklere . Dağlarda koyun güden çobanın dilinde eğlenir türkü olur  dağılır gökyüzüne. Yankılanır  derelerden  şiir kokusu ,türkü türkü ağlar  ormanların koynunda.. Yükselir  mısralar  yanık ve titrek seslerle…

     Evet  işte böyle ; Kahramanmaraş  yüreği yanık insanların buluştuğu  bir şehir.     

     Buram buram şiir kokar dağları ovaları. Bin bir çeşit bitkilerle süslenmiş dağları mis gibi kokar.Gönüller  şiirin kokusu ile huzur bulur. Çam ağaçlarının kokusunu andırır Maraş ta şiir. Mest eder insanı ,hastalıklarını tedavi eder adeta.

      Yağan yağmurların damlalarında mısra olur  serilir yerlere. Kitap kitap dolaplara süs olur. Bir sevgili eli uzanır ,göz yaşları içinde kokar şiir…

       Yanık bir türkü olur kokusu susturur  herkesi.  Kulakların isyanı başlar. Göz yaşına isyan eder. Kar kokusuna karışır bazen şiir kokusu.  Kardelenlerin yoldaşı olur duruşu.

       Yeni gelin olmayı hayal eden kız gibi etrafına  güzel duygular salar. Genç bir yiğidin hayallerini okşar şiirin kokusu.

     Dağlarımız,ovalarımız,ırmaklarımız,göllerimiz şiirin kokusu ile beslenir. Annesinin sütünü emen bebek de duyar şiirin kokusunu. Bir anne sütü gibi  koku salar Kahramanmaraş’ta  şiir….Doksanlık ninem de hisseder. Yüz yaşında dedem de anlar  şiirin kokusunu.  Bu memleket şiir kokusu  ile yatar. Şiir kokusu ile  kalkar. 

   Kurtuluşumun ruhunda şiirimin kokusu vardır.

   Sütçü İmamın süt kazanında,çomçasında şiir vardır. 

   Sütçü İmamın silahında şiir vardır.

   Sütçü İmamın sütünde de şiirin kokusu vardır.

   Abdal Halil Ağanın çomağında  şiir kokar. 

   Davulunda şiir kokar. Zurnacısında şiir kokar

    Kırlarında,yaylasında.  Deresinde,ırmağında.

    Üzüm veren bağlarında. Folklorunda, halayında .Şiir vardır şiir kokar

   Dalgalanan bayrağında .Ulu cami avlusunda. 

   Minberinde ,mihrabında .İmamların dimağında .Yiğitlerin sedasında .Şiir vardır şiir kokar.

   Bu şehir ki Kahramanmaraş. Bu şehir ki Kurtuluşun çırasını ilk yakan. İlk kurşunu atan. Yedi düvelin gözünün kirişini kıran. Kahramanlar diyarı.

  Vatan için canını seve seve düşmanın  mitralyözlerinin önüne atan Kahramanlar diyarı. Bu şehir evliyalar otağı. Kahramanmaraş , Yemene,Çanakkale'ye, Sarıkamış'a, Anadolu'ya kurtuluş için asker gönderen  şiir ruhlu ,şiir kokulu vatan  evlatlarının şehri.

   Bu şehir bağrından Necip Fazıl gibi dünya edebiyatının duayeni, Şairler sultanı çıkaran  bir şehir. Bu şehir Yedi Güzel Adam ile  şiirin kokusunu bütün Türkiye'ye yaydı. 

  Bu şehir Sümbülzade Vehbi Efendilerin manevi ruhunu  semalarında yaşatan bir şehir.  Kuddusi Babaların doğduğu ,kokusunun halen buralarda hissedildiği bir şehir. Bu şehir şiir kokan bir şehirdir. Ağaçlarında meyve yerine şiir kokar.  Ayırt edilmez meyve kokusundan şiir kokusu.  Üzüm bağları, Ekin tarlaları ,zeytin ağaçları hep şiir kokar.

    Güneş batarken, güneş doğarken şiir kokar bu şehirde.  İlkbaharda  badem çiçekleri. Ceviz Ağaçları,şeftaliler şiir kokar. 

   Her biri bir kahraman . Her biri bir yiğit. Yüreklerinde kin yok. Maraşlının nefesleri şiir kokar .

   Ne zaman rüzgar esse deli derler .Ama her rüzgarın esintisinde şiir kokusu gelir. Kalesinde dalgalanan nazlı bayrağından şiir kokusu gelir. Afşın da yatan yedi Uyurlardan şiirin kokusunu  alırsınız. Malik  Ejder,Şeyhadil,Şeyh Sezai efendiler şiirin kokusu ile yatarlar mezarlarında...


 • Kıyıya Vuran Cesetler
  1031 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  1031 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  1031 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  1031 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  1031 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  1031 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!