K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-05-07 23:33:46

SAĞIR DUYMAZSA

       .Bir zamanlar  sağır bir  insan varmış. Evinde kendi halinde yaşarmış. Kulağı duymadığı için fazla kimseler ile bir araya gelmezmiş.  Komşusu hastalanmış. Haber vermişler. Haber verenlerde  zorlanmışlar bu haberi anlatırken.

   Sağır insan kendi kendine demiş ki :"Bu sağır  kulakla hastayı  nasıl anlarım.  Kendisi de hasta . Sesi de az çıkar. Ama komşuluk hakkı var. Hele bir gideyim. Bir şeyler yapar nasıl olsa anlaşırız. O dudaklarını kıpırdattıkça ,bende tahminen bir şeyler söylerim."

   Ben ona "nasılsın" dediğimde ,

   Hasta : " Allaha hamdolsun iyiyim" der .

   Ben de şükür ederim.

   Ben ona :" Ne yiyip içiyorsun " diye sorunca ,

   Hasta : "Çorba veya şerbet içiyorum" der.

   Ben de "afiyet olsun "derim.

   "Doktorun Kim" diye sorarım .

   O da ,falan kimse der. Bende :" Onun ayağı mübarektir.Gittiği yerde hastalık yok olur. Biz onu  denedik,çok iyidir,nereye vardıysak maksat hasıl oldu." Derim.

   Kulağı işitmeyen  insan bunları aklında tutarak komşusuna varır.  Komşusuna halini sorar: ",nasılsın komşu "

    Hasta :"Ölü gibiyim" deyince : Kulağı sağır "Çok şükür" der. Hasta ,kulağı sağır komşusu şükür edince haliyle üzülür. İçine sıkıntı girer.

    "Ne yer,ne içersin komşu" diye sorar. Hasta üzgün olduğu için kahrından ona "Yılan zehiri içerim"  der.  Sağır da ona " Afiyet olsun " der.

   " Hekimlerden tedavi için gelenler kim "diye sorar sağır adam,hasta  komşusuna .

Hasta sinirli ve kızgın olduğu için " Azrail, ey adam ,var git artık " diye adamı kovmak ister. Sağır  adam : " Onun işi gayet mübarektir." Deyip hastanın yanından sevinçle çıkar.Komşumu ziyaret ettim.Hal hatır sordum diye mutlu olur.

   Hasta ise  "Bu komşu can düşmanı imiş.Kötü niyetli  imiş de bilmezmişim " der.hastanın gönlünden gücendiğini bu komşuya bildirmek istedi.

   Fakat Mevlana Celaleddin Rumi  Hazretleri  bu hikayenin arkasından şu nasihati veriyordu.

   "Kötü bir yemek yiyen onu tamamen çıkartıncaya kadar uğraşır. Öfkeni tut. Onu kusma ki,  ta mahşerde  itibarlı olasın. Hasta sabırsız olmuş.Bu yüzden huyu sertleşmiş idi. O saçma sapan komşu acaba nerede .O zalim herifin sözlerine karşılık vereyim. O zaman halim yoktu.

  Hastaya hal hatır sormak  teselli içindir. Bu ziyaret sıhhatin düşmanı oldu.  Sağır insan bu şekilde komşuluk hakkımı ödedim diye düşünürken ,hastanın da gönlünü kırmıştı.

   Mevlana diyor ki " Yaktığın ateşten sakın. Günah onun şiddetini artırır. Sağırın  tahmini olarak yaptığı kıyasla  on yıllık sohbeti havaya  gitti.

   Hz. Muhammed Efendimiz bir riyakara . " Namazını yeniden kıl,bu kıldığın namaz olmaz " dedi. Namazdan sonra "Rabbim bizi doğru yola   hidayet et" diye dua et.

    BİR ADAM OLURSA SAĞIR

    İSTEDİĞİN KADAR BAĞIR

 

  

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  975 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  975 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  975 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  975 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  975 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  975 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!