K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2014-06-16 20:32:03
Rasmussen: Türkler Serbest Bırakılmalı

Rasmussen: Türkler Serbest Bırakılmalı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Akdeniz’den Karadeniz’den ve Baltıklara kadar uzanan çok geniş NATO’nun komşu coğrafyasında çok ciddi sınamalar ile karşı karşıyayız. Bundan sonra da NATO içerisindeki istişarelerimizin, işbirliğimizin artarak devam etmesi bir zarurettir” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile çalışma kahvaltısında bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'ndaki çalışma yemeğinin ardından Davutoğlu, Rasmussen ortak basın toplantısı düzenlendi. Davutoğlu, Türkiye’yi ilgilendiren konularda gösterdiği iş birliği anlayışı için Rasmussen’e teşekkür ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu 5 yıl içerisinde çok zorlu dönemlerde birlikte çalıştık. Libya’daki operasyonda, Suriye’deki gelişmelerde, Doğu Avrupa’daki birçok önemli konularda ve NATO sisteminin güçlendirilmesi konusunda hep birlikte çaba sarf ettik. NATO şuanda uluslararası sistemin müdahale ve savunma kapasitesi en yüksek örgüttür, çok ciddi sınavlardan geçmiştir ve geçmektedir. Ancak önümüzdeki dönemde NATO’nun çevre bölgelerindeki meydan okumalar her zamankinden daha fazla etkili olacaktır. Gerek Ukrayna’daki gelişmeler gerek Balkanlar’da NATO üyeliği konusunda atılması gereken adımlar, gerekse NATO’nun çevre havzasını oluşturan ve birçok açılardan NATO ülkelerine komşu olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da Arap baharı ve sonrasında yaşanan gelişmeler NATO’nun her zamankinden daha etkin bir şekilde yeni stratejik konsept etrafından politika yürütmesini gerekli kılıyor. Bu çerçevede, son dönemde Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeleri de kapsamlı bir şekilde ele aldık. Özellikle Musul’da bulunan diplomatlarımız ve vatandaşlarımız konusunda gösterdiği dayanışma için teşekkür ediyorum.”

Davutoğlu, NATO daimi konseyini bir bilgilendirme toplantısına çağırdıklarını ve bilgi verdiklerini kaydederek, “Suriye’den gelen füze tehdidi dolayısıyla patriotların ülkemize koşullanması çabaları konusunda teşekkür ediyoruz. Akdeniz’den Karadeniz’den ve Baltıklara kadar uzanan çok geniş NATO’nun komşu coğrafyasında çok ciddi sınamalar ile karşı karşıyayız. Bundan sonra da NATO içerisindeki istişarelerimizin, işbirliğimizin artarak devam etmesi bir zarurettir. NATO içindeki ortak anlayışın geliştirilmesi konusunda ciddi adımlar atılması gerektiği kanaatini taşıyoruz. Galler’de takip edilecek NATO zirvesi Eylül ayında çok önemli bir gündem maddesi uluslararası bir konjonktür ile toplanacak” diye konuştu.

Zirve gündemine gelmesi muhtemel konuları da ele alındıklarını ifade eden Davutoğlu, “Biz bu NATO’nun meydan okumaları karşısında çok etkin yeni stratejik vizyonla ve sadece bir askeri güç olarak değil, bu gücü destekleyen demokratik değerler itibariyle de trans Atlantik dayanışmasının önümüzdeki dönemde istikrar sonucu bir konuma öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Afganistan’da bu sene NATO misyonu tamamlayarak çekilecek, ancak Irak’dan çekilme sonrası NATO operasyonu yoktu ama çekilme sonrası yaşanan bu gelişmelerde göz önüne alındığında siyasi istikrarın ve siyasi yapılanmanın askeri güvenlik kadar önemli olduğunu açıkça bize göstermiştir. Türkiye kendi ulusal güvenliği ilgilendiren çevre havzalarda NATO içindeki istişarelerin yoğunlaşması ve birlikte tutum alınması yönünde güçlü bir iradeye sahiptir. Bu çerçevede de bu ziyaret doğru bir zamanda ve kapsamlı bir gündemde gerçekleşen bir ziyaretti” şeklinde konuştu.

 

RASMUSSEN İŞGALİ KINADI ÇAĞRIDA BULUNDU

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “Irak’ta gelişen tehlikeli gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Türkiye’nin Musul’daki Başkonsolosluğu’na yapılan saldırıyı kınıyorum. Burada alıkonulan gerek diplomatik gerek güvenlik görevlilerinin bir an önce serbest bırakılmaları çağrısında bulunmak istiyorum” dedi.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Dışişleri Konutu’nda bir araya geldi. Davutoğlu ve Rasmussen, Galler’de Eylül ayında yapılacak NATO Zirvesi, Suriye, Irak gibi konularda görüş alışverişinde bulundu. Davutoğlu ve Rasmussen, baş başa görüşmelerinden sonra gazetecilere açıklama yaptı.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye’nin NATO’nun ana unsurlarından bir tanesi olduğunu söyleyerek, Galler’de Eylül alında yapılacak zirve için gündeme gelebilecek konular hakkında istişare yaptıklarını kaydetti. Rasmussen, “Bölgede gelişmeleri de görüştük. Şu anda Türkiye’de konuşlanmış olan patriot füze bataryaları Türkiye’nin güneyindeki savunma gücünü güçlendirmektedir ki, bu da NATO’nun dayanışmasının somut bir göstergesidir. Irak’ta gelişen tehlikeli gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Türkiye’nin Musul’daki Başkonsolosluğu’na yapılan saldırıyı kınıyorum. Burada alıkonulan gerek diplomatik gerek güvenlik görevlilerinin bir an önce serbest bırakılmaları çağrısında bulunmak istiyorum. Ümit ediyoruz ki tüm bu rehineler serbest bırakılır. Musul’da gerçekleştirilen bu eylemin hiçbir meşru dayanağının olmayacağını belirtmek isterim” ifadesini kullandı.

Rasmussen, Türkiye’nin NATO’ya bağlılığını gösterdiğini kaydederek, Türkiye’nin Afganistan’ın geleceğinin inşasına katkı verdiğini ve ISAF operasyonunda Türkiye’nin gösterdiği liderliği takdirle karşıladıklarını ifade etti. Rasmussen, şöyle devam etti:

“Afganistan ilerleme kaydediyor. Geçen hafta sonu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri somut bir örneği. Afgan halkı demokratik değerlere ne kadar bağlı olduğunu gösterdi. Afgan güvenlik güçleri böyle önemli bir olayın güvenliğini temin edebileceklerini gösterdiler.”

Rasmussen, NATO’nun görevinin vatandaşlarının güvenliği korumak ve gelebilecek tehlikelere uygun cevabı verebilmek olduğunu söyledi.

Rasmussen, son olarak Davutoğlu’na ve Türkiye’ye teşekkür ederek görevi süresi boyunca Türkiye ile yakın temasta bulunduğunu belirtti. 

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6770 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7391 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5680 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6414 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5567 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5837 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!