K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-05-06 23:22:34
Pi Analitik Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni

Pi Analitik Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni


Kimileriniz YGS’ de  çalışmaları doğrultusunda beklediği sonuçları aldı  kimileriniz ise beklentilerinin altında puanlarla karşılaştı. Sonuçların ardından  birçoğunuzda  keşkelerle başlayan cümlelerin sayısı çoğaldı ve sizin  bir adım öteye gitmenize engeller silsilesine zemin hazırladı.İçinde bulunduğunuz anı değerlendirme fırsatınızı birçoğunuzun  elinden aldı. Mantık muhakeme gücünün ağır bastığı soruların yer aldığı YGS’de yorum yapabilen ve sorular arasında bağlantıyı kolayca kurabilenlerin başarıları artarken sadece bilgisine güvenenlerin başarılarında düşüşler gözlendi. Bu da öğrencilerin LYS çalışma tempolarının düşmesine “Ben zaten çalışsam da olmuyor” düşüncesinin oluşmasına neden oldu.

Sevgili gençler, geleceğinizi şekillendiren, YGS’ de istediğiniz başarıyı yakalayamamış olmanız sizlerin LYS’ de de başarısız olacağınız anlamına gelmez. LYS daha çok bilgi ağırlıklı bir sınav olduğundan; düzenli, disiplini ve gerçekten öğrenerek çalışanlar YGS’ nin çok üzerinde başarı gösterebilecekleridir. Olumsuz düşünceler beraberinde birçok olumsuzluğu ve performans düşüklüğünü getirecektir.Ders çalışmak için oturan öğrenci her seferinde olumsuz düşüncelerle başlangıç yapıyorsa baştan  kaybetmeyi göze almış olacak ve o andaki çalışma isteğini de kendi elleriyle yok etmiş olacaktır. İnanmak her zaman başarı kapılarını açan yegâne anahtardır. İnanarak bir işe başlamak sizi motive eder ve çalışma isteğinizin artmasına yardımcı olur.

İnanmanın yanında sizlerin hedefleri de geleceğiniz için önemli bir basamaktır. Çoğu insan gücü olmadığı için değil, hedefi olmadığı için yol alamaz. Özellikle sınava hazırlanan her öğrenci “Ben ne istiyorum?” Hangi meslek benim özelliklerime daha uygun?” “hangi meslekte daha başarılı olurum?” gibi soruların yanıtını net bir şekilde verebilmelidir.  Çünkü her bölüm farklı puan türüyle öğrenci aldığından hedefin net olması, öğrencinin hangi derse ne kadar ağırlık vermesi konusunda yardımcı olacaktır. Örneğin sayısal bölüm öğrencisi Tıp fakültesi, Diş hekimliği ya da Eczacılık gibi sağlık alanında bir bölüme gitmek istiyorsa Fen testlerine; Eşit ağırlık öğrencisi Psikoloji ya da PDR gibi bölümleri istiyorsa Edebiyat-Coğrafya da yüksek net yapmanın yanında Matematik ve Geometriye de ağırlık vermesi gerekecektir.

Sevgili gençler, disiplinli çalışma, kendine güven, inanç, isteme,  zamanı iyi kullanabilme, çok çalışmak yerine yeterli çalışmak, geçmiş başarısızlıklardan ders çıkarıp aynı hataları tekrarlamamak… İşte bütün bunlar sizlerin başarısına başarı katacaktır.

Değerli Veliler, çocuklarımızın büyük bir heyecan ve stresle geçirdiği günlerde "Bunu mutlaka başarmalısın. Başarılı olacağını biliyoruz. Bizi mahcup etme. Kazanman gerekir. Kazanacağını biliyoruz." şeklindeki yaklaşımlar, çok sık tekrarlanırsa, öğrenci kendini bir kuşatılmışlık altında hissedecek; mutlaka başarmak zorunda olduğuna inanmaya başlayacaktır. Çocuğa sağladığınız imkanları onun gözüne sokmamak, ‘Neyin eksik ? Biz senin gibiyken...’ gibi sözler sarf etmemek öğrenci üzerinde olumlu etki yapacaktır. Çocuğun yaptıklarını yetersiz görmek yerine; yapılanları takdir etmek, yapılması gerekenleri ise yeni hedefler olarak önüne koymak, bu sınavın sadece bir fırsat olduğunu, bu fırsat kaçarsa hayatta daha başka fırsatların da kendisini beklediğini çocuğa anlatmak siz değerli velilerimizin öğrencilere yapacağı büyük bir iyilik olacaktır. 

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6865 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7518 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5766 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6508 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5648 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5925 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!