K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2013-11-25 12:00:18

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ

    Öğretmenlik,insanlığın yaratılışı ile birlikte  ortaya çıkan bir meslektir. İnsan doğuştan itibaren ,hatta ana karnında eğitim almaya  başlar.  İnsanın ilk öğretmeni annedir.  Doğumu ile birlikte baba da ikinci öğretmendir.  Ortaya ne çıkıyorsa anne ve babanın ürünüdür.

    Büyük medeniyetleri oluşturanlar  öğretmenlerdir.Medeniyetlerin temelinde öğretmen vardır. Doğruyu yakalamak,bilgiye ulaşmak  aileden başlar. Bu süreçde belli bir zaman sonra diğer öğreticiler devreye girer. Eğer bu süreçlerde kişi farklı bilgi ve değerlerle karşılarşırsa çatışmalar ortaya çıkar.

   Milletlerin ortak değerleri ve kültürleri  vardır.  Bu değerler çerçevesinde eğitim verilir. Bu değerler içinde terbiye,davranış kuralları,bilgi,saygı, ahlak,görgü ve nezaket kurallarını içeren anlayışlar vardır.

   Eğitimde bilgi ile birlikde değerler sunulur. Öğretimde dünya konjöktöründe bilgiler verilir. Eğitim aile merkezlidir. Öğretim  bilim merkezlidir.

   Okullarımızda öğretmenlerimiz hem eğitim ,hem de öğretim yapar.

   Eğitim insanların inançları ile doğru orantılıdır. Kültürü ile barışıktır. İnançlara ve kültüre  aykırı bir eğitim  toplumları sarsar. Yani aileden başlayan eğitim süreci ,okullarla parelel bir şekilde sürmelidir.

  Genel manada Türk milleti  anne ve babaya verdiği önemi öğretmene de vermektedir. Daha geniş manada da İslamda öğretmen kutsaldır. Bütün dinlerde öğretmenlik mesleği çok önemlidir.

   Eğitim öğretim işi insanın huzur ve refahı için yapılır. İnsan odaklıdır. Keza dünyada icra edilen tüm meslekler insan içindir. Ancak öğretmenlik mesleğinin malzemeside insandır.

   Bir rötgen makinesini üreten bir usta bunu insanların faydası için yapar. Ama öğretmenlik de rötgen maknesini yapan insan da öğretmenin malzemesidir.  Bu insan da insanlığa faydalı olmak için yetiştirilir.

   Malzemesi de insan olan öğretmenlik mesleğinin elbette ki diğer mesleklerden farkı vardır. O zaman bu meslek de yalnız para kazanmak hedefinin ötesinde  öğretmeninde kendi geleceğine imza atacağından,”bu paraya bu kadar çalışılır” fikri yanlış olur. Çünkü kendi elleri ile kendi bindiği dalı kesmiş olur. Öğretmenin ellerine ve vicdanına teslim edilen öğrencinin yanlışı hem öğretmene ,hem de topluma zarar verir.

   Öğretmenin mesleğine elbette paha ve ücret biçilemez.  Çalışanların arasında  en yüksek maaş da öğretmene verilmelidir. Çünkü öğretmen geleceğimizi inşa edecektir. Öğretmen, başka işlerle meşgul olmamalıdır. Onun kafasında sadece mesleği olmalıdır.  Onun kafasında ev kirası,araba markası olmamalıdır. O, zamanlarını öğrencisi ile geçirmelidir. O nun eğlence  merkezi eğitim yuvaları olmalıdır. Eğitim sevgi temelli yapılmalıdır. Eğitim de hoş görü esastır.  Eğitimde emek  verilmelidir. Fedakarlık gerekir.

      Bu düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 kasım öğretmenler gününü kutlarım.

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  1130 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  1130 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  1130 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  1130 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  1130 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  1130 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!