K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-09-04 01:16:30

AK Parti’de İl Başkanı olacak kişinin şekli şemali!

KAHRAMANMARAŞ Ak Parti’de bugünlerde akıllara mihenk taşı gibi yerleşen iki soru var:

 

1-    Metin Doğan’ın milletvekili aday adayı olmasıyla boşalan il başkanlığı koltuğuna oturacak kişi Ak Parti ampulünün voltajını yükseltebilecek mi?

2-    Atanacak yeni il başkanı, mevcut il ve ilçe yönetimleri, belediye meclisleri, başkanları, milletvekilleri ve tabi en önemlisi de Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç’la uyum içinde olabilecek mi?

Pek tabii ki her ilde aynı böyle oluyor diyemez ama bazı illerde ahbap çavuş ilişkileriyle yapılan duygusal (!) atamalarda parti, topal oldu, kör oldu işte 7 Haziran sonuçlarına etki eden sonuçlardan birisi de bu oldu.

Bir tecrübe abidesi olan eski bir siyaset adamı ‘derin ağabey’e sorduk, “Ne olur Ak Parti’de?” diye…

“Olması gereken şu…” diye başladı, sayfalar dolusu siyaset dersi verebilecek sonuçlar çıkardı bu tecrübe abidesi ve şunları söyledi: “Milletvekili Genel seçiminde listede muhakkak ki değişikler olacak, çünkü dengeler değişti. Değişen bu dengeler ışığında yeni atanacak il başkanının en önemli kriteri, hatta ‘olmazsa olmaz’ı, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Okay ve Onikişubat Belediye Başkanı Mahçiçek’in yanı sıra mevcut devam eden yönetimle de (Metin Doğan ekibi) uyum içinde olması gerekir.”

Aslında “derin ağabey” bu tanımlamalarla isimlendirmese de gizliden gizliye adres gösteriyor ve şu anda Ak Parti’de hâkimiyeti elinde bulunduranların desteklediği kişinin il başkanı olması gerektiğinin tarifini veriyordu.

“Peki” dedik derin ağabeye: “Bu durum demokratik olur mu, zira şu anda kendini dışlanmış hisseden bir grup var parti’de, bu onları yaralamaz mı?” diye sorduk.

“Demokrasiyi içine sindireni yaralamaz…” dedi, derin ağabey ve devam etti: “Ortada zaten seçilmiş bir yönetim var, yeni bir kongre yapılmıyor ki… Buraya şu anda tek bir kişi seçilecek ya da atanacak oda doğaldır ki, Metin Doğan ekibinin içinden birisi olmalıdır, hak hukuk da bunu gerektirir…”

Derin işler bunlar, siyasete akıl sır ermez ama işte derin ağabey Ak Parti’de il başkanı olması gereken kişinin şeklini şemalini bize böyle çizdi.

 

KUYUYA BİR TAŞ DA BİZ ATALIM MI?

PARTİ yönetiminden bir arkadaşı arayıp il başkanlığı için kimlerin adının geçtiğini sorduk, Şu isimleri öğrendik: Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Debgici, Onikişubat İlçe Başkanı Ahmet Özdemir, il yönetiminden Ramazan Yavuz, Ahmet Güngör, Fırat Görgel ve Bayram Tombul…

Debgici, Yavuz ve Güngör, Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç ve Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Okay’ın üzerinde mutaakkıp olacakları üç isim. Bu listeye belki Tombul’da girebilir ancak cemaatle olan bağlantılarının gizliden hala devam ettiği iddiaları bu şansı kaybettiriyor diye düşünüyoruz.

Ahmet Özdemir ise Hanefi Mahçiçek ve Mahir Ünal’ın üzerinde mutaakkıp olacakları isim.

Eski Gençlik Kolları Başkanı Fırat Görgel kimin desteğini alır ya da alıyor, diyaloğumuz koptuğundan dolayı bilemiyoruz.

Peki kuyuya bir taş atalım ve hiç akla gelmeyen bir ismi de biz zikredelim mi?

Eski milletvekili Sıtkı Güvenç…

Hadi şimdi çıkın işin içinden…

 

BU ADAM, ADAM GİBİ ADAM!

KUZEY Maraş deyince ilk aklıma gelen isimlerden biridir.

“Kuzeyin yiğididir” nazarımda…

Sanırsınız şair şu sözleri ona yazmış gibi;

Dost dediğin ilk harf gibi olmalı

Sonu nereye giderse gitsin

Hep aynı kalmalı

Dost dediğin işte öyle olmalı

Seni en karmaşık cümlelerinle anlayabilmeli

Seni çözebilmeli

Can olmalı

Candan öte…

Benim için sürpriz olmadı, dün Ak Parti’den milletvekilliği, aday adaylığı başvurusunu yaptı.

Tanımayanlar için diyorum ki; “Bu adam, adam gibi adam…”

Listeye girer ya da girmez o başka mesele ama yolun açık olsun Koray Kıraç…

  •   EN ÇOK OKUNANLAR

    Tüm Yazarlarımızın


    Makalelerini
    Okuyun!