K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-01-05 23:20:51

MİLLİ EĞİTİMDE YENİ DÖNEM


    2014-2015  Eğitim Öğretim yılının başındailimize   atanan Milli Eğitim Müdürü sayın Mehmet Emin  Akkurt  ile birlikte Milli Eğitimde yeni dönem başladı.

   İlimizin Büyük Şehir Statüsüne kavuşması ile birlikte Dulkadiroğolu ve Onikişubat İlçelerimiz kuruldu. Bu ilçelerimize  ilçe Milli Eğitim Müdürleri atandı.Başta İl milli eğitim müdürümüz olmak üzere  Oniki şubat ilçe milli eğitim müdürümüz sayın Enver Gökşen ve  Dulkadiroğlu ilçe milli eğitim müdürürmüz Halil İbrahim Çolakkadı ile okullarımıza atanan tüm idarecilere görevlerinde başarılar diliyorum.

    Okul idarecilerimizin hemen hemen hepsi değişti.  Özellikle okul idarecilerimiz,  başta okul aile birlikleri olmak üzere okul öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda belirlendi. Ayrıca atanan müdürler  mülakat yapılarak performasları gözden geçirildi. 

    Milli Eğitim okullarımızda başarı malesef bu güne kadar çok yüksek değil. İstenen seviyede değil.  Okullarımızın başında bulunan bir çok idarecilerimiz sadece fiziki yapı ile ilgili bir gayret sarfettiklerini görüyoruz. Badana ,boya ,masa,sandalye,koltukvs. işleri başarılı.

    Zaten 12 yıllık  AK  Parti iktidarı okullarımızın fiziki yapısında  önemli yol katetmiştir. Geldiğimiz noktada okullaşma geçmiş yıllara göre  çok ilerlemiştir.Keza hemen hemen ikili öğretim yapan okulumuz kalmamıştır. Bununla birlikte  okullarımızda sınıf mevcutlarıda 45-50  arasında iken şimdilerde 25-30 bandına  gelmiştir.  Bunlar ülkemiz ve şehrimiz adına sevinilecek önemli kazanımlardır.

   Ancak en acı tarafımız okullarda verilen eğitim ve öğretim standartların altın da seyrediyor. Buna yeni dönemde, yeni kadrolara dikkat çekmek isterim. Güzelim binalar. Donanımlı sınıflar. Lüks idare odaları. Her türlü ihtiyacı karşılanmış bu okullarımızda neden halen seviye düşük.?

     Yeni dönemde atanan tüm idarecilerimiz her gün oturup bunun muhasebesini yapmalıdır . Bu ülkenin insanlarının buna ihtiyacı var. Milyonlarca öğrenci okullara boş gidip gelmesi gelecekte bunun başında bulunanların da başını ağrıtır. "Bana ne" diyemezsiniz. " Bu paraya bu kadar çalışılır " diyemezsiniz. Buna hiç hakkınız yok.  Çünkü" bana ne " dediğiniz bu çocuklar yarın sizin  evlerinize geleceklerdir Sizin kapınızı çalacaklardır. Sizin arabanızı bombalayacaktır. Sizin namusunuza el atacaktır. Tecavüzlere  katılacaklardır. Hırsızlıklar yapacaklardır.

    Ey değerli idarecilerimiz. Ey kıymetli öğretmenlerimiz .Bugün yataktan kalkınca veya yatağınıza girinde kalbiniz rahat mı ? Gelin hep beraber bir hamle yapalım. Ben çoklarınızı biliyorum. Özellikle  idareci olan arkadaşlarımız o  göreve gelmek için çok gayret sarfettiler. Mademki gönüllü olarak bu görevlere talip oldunuz. Gecenizi gündüzünüze katıp öğretmen arkadaşları da motive ederek  çalışın.   Hiç bir bahaneye gerek yok. Şartlar bu. İmkan bu . maaş bu. Gönül isterki öğretmenlere en yüksek paralar verilsin. Ama şunu unutmayalım ki çok paralarla idealizm elde edilmiyor. Öyle ideal insanlar varki ömrü boyunca parasız yaşamışlar. Örnek mi ? Rahmetli Necip Fazıl. Osman Yüksel Serdengeçti.Daha çok sayarız. Bunların eline su bile dökemeyiz.  Verdikleri eserlerin bir sayfasını bile yazamayız. Ne güzel öğretmen olmuşuz. Ne olur bunun kıymetini bilelim.  Bu yazıyı gece saat iki otuz da yazıyorum. Uykularım kaçtı. Haberleri dinledikçe  yüreğim burkuluyor. Çocuğun biri, bir büfeye  girip  sahibini tehdit edip para istiyor. Ancak büfe sahibi direniyor. Çocuk diyor ki :"Biraz  harçlığa ihtiyacım var." Büfeci  on lira veriyor. Çocuk da elini öpüp gidiyor. Kim bunun soromlusu.  Bir eğitimci olarak benim uykularım kaçtı.

   Elimizdeki nimetlerin kıymetini bilelim.  Hayatımızın kıymetini bilelim: Yarın bunlar elimizden gidebilir.  Ecel gelip bizi yakalamadan önce  yapabileceğimiz ne varsa yapalım.

   Yarın  yaban eller kapımıza dayanmadan  biz bu yaban elleri eğitelim.  

   Buradan aile reislerine de sesleniyorum . Elbette  sizin de sorumluluklarınız var. Eğitim camiasına destek olalım. Sık sık okullara gidip öğretmenlerimizle görüşelim.  Öğrencilerimizi  okullarda ziyeret edelim.Velilerimiz çocuklarını okul da ziyeret etsinler. Öğrenci onure olur. Hemde ailesinin kendisine önem verdiği görür.Kendisine güveni artar.

   Burada zengin iş adamlarımıza da seslenmek istiyorum. Bu vebal size de var. Zengin iş adamlarımız ve gönüllü kuruluşlarımız okulları ziyaeret etmeli.. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize  destek olmalı.. Okul idarecilerimizle  iletişime geçelim.  Çünkü okuldan kaçan, eğitim alamayan  bu insanlar senin kapına dayanabilir. Senin malına göz dikebilir. O bakımından toplumun tüm kesimlerine iş düşüyor. Uyuşturucu şebekelerinin eline düşer. Mafyalar kullanır. Sizden haraç istetir.

   Bütün bunların  organizasyonu yeni atanan eğitim yöneticilerimize düşüyor.  Masalarımızda oturarak bu hizmeti yapamayız. Ben,başta il milli eğitim müdürü olmak üzere tüm yöneticilerin  sahaya çıkmasını tavsiye ediyorum. Eğitim yöneticilerimiz  okullardan elini çekmemelidir. Onlarca şube müdürü,müdür yardımcıları var.Eğitim denetçilerimiz var. Bunlar her gün bir okula gidip öğretmenleri  motive etmelidir.  Öğretmenlere üstünlük değilde ,onlara moral verip yol gösterip , rehberlik etmelidirler.

   İmza ve protokol  müdürü olmaya gerek  yok. İmzalarımızı acil olmadıktan sonra mesai sonrası da atarız. Bu memleketin çok çalışmaya ihtiyacı var.

   Başarılı bir eğitim yılı olsun dileklerimle….

   

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  1165 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  1165 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  1165 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  1165 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  1165 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  1165 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!