K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2014-06-10 23:18:37

MARAŞ'LI OLMAK

  Maraş'lı olmak  bir ayrıcalıktır. Maraş'lılar adamın hasıdır. Zor zamanların insanları Maraş 'tan çıkar. Ülkenin kurtulmasında önce o geçer başa. Fransızın karşısına  önce o çıkar. İngilizin karşısına önce Maraş'lı çıkar.

    Kalede bayrağı yok diye Cuma namazı kılmayan  Maraş'lıdır.  Namusuna el uzatan Ermeni ve Fransıza  kurşun sıkan Maraş'lıdır.  Haysiyetine ve gururuna  dokundurmaz. "Maraş bize mezar olmadan ,düşmana gülzar olamaz " deyip  düşman işgaline uğradığı için kendi evlerini yakan Maraş'lıdır. Pire için yorgan yakar Maraş'lı.

   Maraş'lı barış zamanlarında Ermeni komşularına ekmek vermiştir.  İhaneti sevmez. Savaş zamanlarında  yiğitçe vatanı için çarpışmıştır.  Düşman generallerinin karşına çıkıp onlara hak ettiği dersi veren Maraş'lıdır.

    O şehrini  düşmandan temizleyince ,komşu şehirlerinde kurtulması için  savaşa gitti. Yemen,Çanakkale,Medine müdafasına  katıldı...

   Onun için en büyük değer,bayrak,vatan, din, devlet'tir. Başka hiçbirşey gözünde yoktur.

   Maraş'lı olmak bir ayrıcalıktır. O dondurmanın  mucididir.  Dünyaya tanıttı dondurmayı.
Maraş,Kırmızı biberin  vatanıdır . Maraş'lı  kırmızı biberi işleyerek tüm dünyaya satıyor.

   Evlerimizin olmazsa olmazı tarhanayı o buldu. Tarhana olmayan ev olmaz. Tarhanayı Türkiyeye tanıttı. Şimdilerde dünyaya tanıtıyor. Cevizimiz,üzümümüz, bestilimiz,sucuğumuz ,samsamız en has yiyeceklerimizdir. Maraş'lının  kışlık yiyeceğidir bunlar.

      Maraş'lı olmak ,Kahramanlıkla eşdeğerdir. Maraş'lı ,kahramanlık olsun diye ortaya çıkmaz.  Ortaya çıkması gerektiği zaman ortaya çıkar. O birisine yardım ederken kimseye haber vermez.  Maraş'lı, arkamdan kim gelecek diye hesap yapmaz. Önden gidene bakar. Ya da kendisi önde gider.Madalya  almak için  savaşa katılmaz. Kısaca  adamın hasıdır Maraş'lı...

 

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  1118 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  1118 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  1118 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  1118 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  1118 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  1118 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!