K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-12-31 00:13:06

Küfür deryasından kurtulmak

   Bugün, Kendisini tanımak şerefine erdiğim ,Nakşibendi şeyhlerinden Abdurrahim Reyhan efendinin   bir sohbetini sizlerle paylaşmak istedim.

   22 aralık 2015 tarihinde  doğum  gününü  kutlama  şerefine erdiğimiz  Yüce Peygamber Efendimiz Hz.  Muhammed (sav) 'din sevgisi  her sevginin üzerindedir.. Allah şefaatine nail etsin .

     Abdurrahim Reyhan Efendinin kısaltılarak  sizlere sunduğum sohbeti şöyledir:

    Peygamber Efendimizin sözlerinin hikmetlerinin biride  iki cihetli olmasıdır. Yani hem manaya,hem de zahire hitap eder.  Peygamber Efendimiz : " Benim mürebbim  Rabbim.Beni Rabbim terbiye etti"  diyor.

   Peygamber Efendimiz  ümmidir. Yetimdir. Annesi z, Babasız büyüdü..  Okutmadılar. Mektep ,medrese görmedi. Ama o tılf ( bebek) iken onda ilim vardı.   Anasından  dünyaya geldiğinde , hemen secdeye kapandı.Seni,beni ,ümmetini diledi. Eğer onda büyük ilim olmasaydı, ne biliyordu ümmetini ?

    Cenab-ı Allah Peygamberimiz Efendimizi   karşısına almış okutmuş. Bir hadis de   Peygamberimiz  :" Evvel  benim ruhumu halk etti. Evvel benim  aklımı halk etti. Evvel benim nurumu halk etti." Buyurmaktadır.

  Öyleyse bizimde bir  mürebbiye ihtiyacımız vardır.Biz de ruh sahibiyiz. Cenab-ı Hak  bize de ruh üflemiş. Öyle ise bizim de  ruhumuzun mürebbisi olacak. Mürebbisiz ruh yetişmez.

   Dünyada Peygamber efendimize  ümmet olmak , O'nun şefaatini kazandırıyor. O'na inanmak,O'nun sünnetini işlemek  gerekiyor...

   Peygamber Efendimiz  buyuruyor ki : " Benim evladım benim peşimden gelendir. Sulbümden gelen değil. "  Her kim ki  kitabı,sünneti yaşıyorsa  Peygamber Efendimizin evladıdır. Ahrette de şefaat edecek... Eğer göklerde   Peygamber efendimizin  nuru kesilse ,güneş ziyasını vermez.  Yerde ot bitmez. Hiç bir şeyde hayat olmaz...

   "Habibim ben seni sevgimden yarattım. Bütün varlıkları senin için yarattım." buyuruyor Cenab-ı Allah.

   Kelam-ı Kibar : " Muhabbetten  Muhammed oldu hasıl.

                                   Muhammedsiz  muhabbetten ne hasıl "

   O halde Muhammedi sevmezsen , sen o zaman muhabbet ehli değilsin. Allah'ı sevmiş değilsin.

  İnsanlardaki muhabbetten maksat  Peygamber Efendimizi kazanmak. O'nu bulmak.

     Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: "  Ben iki şey bıraktım.Kitapla sünnetimi bıraktım." Kitap ve sünnete sarılanlar, Nuh'un gemisine binip  ,Nuh tufanından kurtulanlar gibi  kurtulanlardır. Küfrün arz üzerini istila ettiği zamanlarda  ümmetimden her kim ki kitap ve sünnete sarılırsa , Onlar Nuh'un büyük tufanında , Nuh'un gemisine binip  kurtulanlar gibi  kurtulacaklardır. Küfür deryasında boğulmaktan kurtulurlar.

    Özetleyerek  siz okuyuculara sunduğum  Abdurrahim Reyhan efendinin  sohbetinin  aslı Tebessüm dergisinin  4. sayısında mevcuttur. Allah rahmet etsin.

   Ülkemiz  onların duaları üzerinde ayakta duruyor. Şimdi kendisi rahmeti rahmana kavuştu. Ama yetiştirdiği  talebeleri   hizmetlerini sürdürmektedir. Allah hepsinden razı olsun.

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  722 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  722 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  722 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  722 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  722 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  722 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!