K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2013-04-23 00:46:00

KIRAATHANE DE KARAKOÇ İLE SOHBET

Bir şair ,düşünün çocukluğundan başlamış şiir yazmaya. Öyle bir ateş düşmüş ki yüreğine  halen  yanıyor o ateş. Yaş seksenin üzerinde . Yüreğindeki ateş halen sönmemiş.   Kendi  ifadesine göre de o ateş söneceğe benzemiyor. Hayat sayfaları kapanana kadar şiir yazmayı düşünüyor.

    Hayatını anlatmayı çok istemiyor. Hep şiirlerim okunsun istiyor.  Belki de anlatmak istemediği hayatı, o şiirlerin içinde saklı.

    Halis zeytin yağı gibi,damlama kelimeler süzülüyor ağzından. Kahır da görüyoruz bazen cümleleri arasında. Sanki şiir pek okunmuyor gibi geliyor.
    Ne yapmak gerektiğini de sanki anlatmak istemiyor gibi geldi bana. 

    Neresinden alacaksın ki konuyu . Nasıl izah edeceksin . Neresinden tutsan elinde kalıyor. .Yıllar var ki eğitim sistemi çökmüş.  Okuma alışkınlıkları verilmemiş. Toplumsal duyarlılıklar köreliyor.

    Hep sorguladım ama. Şair Bahaettin Karakoç içinden mırıldanıyordu…. “Beni konuşturma Cevdet “ dedi.

    Evet konuşunca birileri rahatsız oluyordu. Kimse ben yanlış yaptım demek  faziletini yakalamadı bu toplumda…

    Bunca millet “okuma”dan uzak olarak hayatına devam etti. Eğer buna hayat deniyorsa… Okumadan hayat olur mu bilmem ? Okuduğunu sananlarda sadece sınıf atlamak, bir ekmek sahibi olmak uğruna çaba sarf etti.

   Ak saçlarının arasında saklı düşüncelerini ortaya çıkartmak o kadar güçtü ki Karakoç’un .        Böyle bir sohbet toplantısında beraber olduk. Belki de zamanımızda yaşayan son şairlerden biridir. Daha bundan sonra  biz yaşarken bir şair daha gelir mi bilmem. Bir Necip Fazıl Kısakürek, Arif Nihat Asya ,Abdurrahim Karakoç gibi  güçlü şairleri gördük,yaşadık .Belki de bizde bu dünyadan göçtükten sonra  güçlü şairler gelecektir.

     Kahramanmaraş Kıraathanesinde güzel bir zaman geçirdik Karakoç’la. Zengin bir sohbet oldu. Dinleyenlerde ,anlatan kadar heyecanlı idi. Zaman öyle hızlı aktı ki, üç saatten fazla sohbet olmuş…

     Kıraathane deyince aklıma geldi. Bu vesile ile buradan da bahsetmek istiyorum.Kıraathane Sayın Valimiz Mehmet  Niyazi Tanılır zamanında açılmıştı. İyi bir hatıra bırakmıştı Sayın Valimiz. Kültürümüz sanki buradan canlanmıştı. İyi bir bakış. Kültüre hizmet. Sayın Valimiz İlimizden ayrıldıktan sonra burada yapılan faaliyetlerde durmuştu sanki…

   Şimdilerde  Kahramanmaraş Kent Konseyi Kültür Edebiyat ve Sanat Gurubu  burada edebi sohbetler başlattı.  Öğretmen evi müdürümüzün de destekleri ile burada yeniden kültürel faaliyetlere başlandı. Kıraathane  merkezi bir yerde.  Burada toplanmak daha kolay geliyor. Ulaşım iyi. Öğretmen evi olması da bir avantaj.

     Sayın Belediye Başkanımız Mustafa Poyraz bey, restorasyon edilmiş evleri kültür hizmetlerine açtı. Şairler evini açtı.. Bugün çok güzel imkanlar var. Kültür  merkezleri hizmete açıldı. Kahramanmaraş Kıraathanesinin de  kültürel faaliyetlere açılması şehrimiz için sevindirici olmuştur. Gönül ister ki bu gibi mekanlar çoğaltılsın.

   Kültür ve sanat evleri ne kadar çok olursa o kadar iyi olur. Her bölgede insanlar faydalanma imkanı bulur. Gençlerimizi bu kültür evlerine ve okuma salonlarına çekmek için faaliyetler yapılmalı.Teşvik edilmelidir.

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  1050 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  1050 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  1050 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  1050 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  1050 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  1050 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!