K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2016-01-16 01:38:53
İş Dünyasına Yatırım Yeri Müjdesi

İş Dünyasına Yatırım Yeri Müjdesi

Kahramanmaraş’ta bulunan 869 irili ufaklı fabrikalara Tomsuklu Tekstil OSB’nin kuruluş çalışmalarının tamamlanarak parsellerin dağıtılmasıyla daha yukarılara çıkması bekleniyor. Yaklaşık 3 yıldır süren çalışmayla ilgili medya kuruluşlarını bilgilendiren Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer önce gündemle ilgili konuşarak 2010 yılından itibaren ülkenin içerisinde bulunduğu coğrafyada yeni değişimler ve zorlamalar yapıldığını dile getirdi, Türkiye’nin ise bu zorluklara göğüs gererek hedeflerine doğru emin adımlarla yürüdüğünü söyledi.

Kahramanmaraş sanayisinin Türkiye sanayisindeki büyüme hızından kat kat hızlı büyüdüğünü vurgulayan Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer; “aynı hızla önümüzdeki 10 yılda da yine ortalamanın üzerinde büyüme gerçekleştireceğimize inanıyorum. Kahramanmaraş olmasıydı Türkiye de tekstilden, örme sanayisinden, kumaş sanayisinden, madeni mutfak eşya üreten sanayimizden, çimento, kağıt ve enerji üretiminden söz etmek çok zordu. Tekstilin yüzde 35’i, Madeni Mutfak Eşyası sektörünün yüzde 60’ı, Kağıdın yüzde 20’si, Çimentonun yüzde 8’i, Enerjinin yüzde 8’i Kahramanmaraş’ta üretilmektedir.” Dedi.

Kahramanmaraş’ta 869 irili ufaklı fabrika olduğunu hatırlatan Vali Güvençer, küçük sanayi sitemizle birlikte 80 bin kişi istihdam ediliyor. Yeni Tekstil İhtisas OSB ile 10 bin kişinin daha istihdam edileceğine inanıyoruz.

 

Çınarlı, Çiğli ve Yeniyurt mahalleleri sınırlarında kurulun OSB’nin bölge halkına da katkısı olacak. Yaklaşık 500 hektarlık alanın tahsis edilebilir 344 hektarlık bölümünden 73 parsel alan çıkartıldı ve bunun 62 parseli sanayi kuruluşlarına diğer parseller ise sosyal donatı ve ticaret alanlarına ayrıldı. 8 bin kişinin istihdam edildiği Kavlaklı OSB’den Tomsukludaki alan daha büyük ve parsel sayısı da daha fazla” dedi.

BAŞVURULAR 4 MART’TA BİTİYOR

Ön tahsis işlemlerinin 18 Ocak 2016 tarihi itibarıyla başlayacağına da dikkat çeken Vali Güvençer başvuru süresinin ise 4 Mart 2016 tarihinde biteceğini belirtti. Vali Güvençer ayrıca bir soru üzerine yıllardır kentin gündeminde olan ve 2. Ordu’nun atış sahası olarak kullanılan Tomsuklu bölgesindeki 26 bin dönümlük alanın Orman alanı olduğu için sanayi alanına dönüştürülemediğini söyledi.

YENİ OSB ALANLARI PLANLIYORUZ

Toplantıya katılan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç da mutlu bir ana tanıklık ettiklerine vurgu yaparak; “atalarımız ülkemizin İstiklali için nasıl en ön saflarda yer aldılarsa ülkemizin istikbali için de işadamlarımız gövdelerini ortaya koyuyor. Geçmiş yılarda OSB alanları olmadığı için çevre yolları üzerine tesisler kurulmuş. Biz Büyükşehir olarak şimdi yeni OSB alanları üzerinde çalışıyoruz, Türkoğlu ve Pazarcık’ta böyle alanlar var ve şimdiden oraların planlamalarını yapıyoruz. Tomsuklu’nun yatırıma açılması şehrimiz sanayisine bir dobing etkisi yapacak. Çevreye etki yönünden sorun oluşmadığı sürece her zaman Büyükşehir Belediyesi olarak müteşebbislerin yanında olduklarını ve olmaya devam edeceğiz.” Dedi.

DAR GELİRLİLERİ KONUT SAHİBİ YAPACAĞIZ

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç OSB’lerin yanı sıra yeni konut alanları da üretme gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Kahramanmaraş’ta daire fiyatlarının yüzde 50’si ve yüzde 60’nın arsa maliyetleri oluşturduğunu hatırlatan Erkoç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile konut alanı yapılacak arsa rezervi üzerinde çalıştıklarını Önsen bölgesine çok düşük maliyetlerle dar gelirlileri ev sahibi yapacaklarını kaydetti.

Toplantıya, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nesih Tanrıverdi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdullah Çinkay, KMTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Serdar Zabun ve Mustafa Buluntu katıldı.

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6770 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7391 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5680 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6413 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5567 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5837 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!