K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2013-08-29 12:20:03

İMAN KUVVETİ

Dehşet, korku, karanlık ve ümitsizlik anlarında, iman nuru insanı ihate eder. Korur.  O iman nuru  bütün karanlıkları yok eder.

İman,  büyük bir mezar gibi görünen suretini yırtıp o korkutucu  geçmiş zamanın nurlu bir dost meclisi,dostların buluşma yeri olduğunu gösterir.

İman,gaflet  nazarıyla büyük bir  kabir suretinde görünen gelecek zamanın sevimli saadet saraylarında Rahmanın bir ziyafet meclisi olduğunu gösterir.

İman,gafletle bakınca bir tabut gibi görünen şimdiki zamanın o şeklini kırıp bugünün ahirete dair bir ticaret dükkanı ve Rahmanın şaşalı bir misafirhanesi olduğunu işaret eder.

İman, gaflet nazarıyla,ömür ağacının başında  cenaze şeklinde görünen o  tek meyvenin bir cenaze olmadığını,belki ebedi bir hayata mazhar ve ebedi saadete erişebilecek ruhun ,yıldızlarda gezmek için yuvasından çıktığını gösterir.

İman ,ayaklar  altında görünen kemiklerin  yaratılışın başladığı toprağın kıymetsiz,mahvolmuş değil; rahmet kapısının ve cennet salonunun bir  perdesi olduğunu haber verir.

İman,gaflet nazarıyla bakınca,arkada hiçlik,yokluk karanlığında yuvarlanan dünyanın vaziyetini Kur'anın sırrı ile  şöyle gösteriyor: Karanlıkta yuvarlanıyor gibi görünen o dünya,vazifesi bitmiş,manasını ifade etmiş,geride kendine bedel  neticelerini bırakmış olan Samed yaratıcının birer mektubu hükmündeki  bir kısım eserler  ve O'nun nakışlarının sayfalarıdır.

İman, Kur'an nuruyla,  gözünü açmış etrafa   bakan kabrin  bir kuyu ağzı değil,nur aleminin  kapısı olduğunu ilan eder. Kabrin arkasında  ebediyete uzanan caddenin ise  hiçliğe ve bir yokluk yurduna değil , varlığa ,bir nur alemine  ve bir saadete gittiğini  gösterir,dertlere hem derman hem melhem olur.

İman, elinde pek sınırlı bir kabiliyet bulunan basit cüzi iradeye  vesika  verir.

İman,geçmiş ve gelecek zamana hükmü geçmeyen o cüzi iradenin dizginini bedenin elinden alıp kalbe ve ruha teslim eder. İmanla o sınırlı irade  cüzi olmaktan çıkıyor külliyet kazanıyor.

İnsan iman kuvvetiyle geçmiş zamanın en derin derelerine  girebildiği ve hüzünlerin karanlığını dağıtabildiği gibi, iman nuruyla geleceğin en  uzak dağlarına  kadar çıkar ,korkularını yok eder.

Evet iman kuvveti der ya ecdadımız.

Müslümanız elhamdülillah. İman da Müslümanlık için esastır.  İman Allaha imanla başlar. Lezzet imandadır. İhlastadır.

İman definelerinde olmak hepimizin kaygısı olmalıdır.

 

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  926 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  926 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  926 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  926 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  926 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  926 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!