K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-10-29 21:40:25

İLK KURŞUN VE CUMHURİYETE GİDİLEN YOL

 31 Ekim ilk kurşunun atıldığı zaman. Göklerin yere indiği,yerlerin göğe yükseldiği an.  Hangi yiğit çıkar meydana? Kim güreşir kahpe düşmanla o fırtınada.  Kahpeliğin ki son haddi. Masum kadınlara hayasızca saldıran. Bugün olsa. Yok mu sanki.? Irakta ,Afganistan da Amerika’nın köpekleri aynı hareketleri yapmadı mı ?

    Neyse ki Bizim Sütçü İmamımız vardı o zaman. Şimdi de var mı imam? Şimdide var mı önder?  Onu zaman gösterir. Allah o zamanları bir daha ülkemizde yaşatmasın. Gerçi yüreğimizin bir köşesinde hainler sinmiş. Adeta Fransız askeri gibi davranıyor başını örten Türk kadınına. Eğer  kadınlar Uzunoluk Hamamına gitmeselerdi o gün. Eğer başları açık olsaydı o kadınlar. Belki de Fransız ve ermeni uşakları saldırmayacaktı. Belki de Sütçü imam o kurşunu atmayacaktı. Belki de Fransız’a kimse dokunmayacaktı. Ve belki de biz bir hiristiyan olacaktık. Bu topraklar belki de Fransız memleketi olacaktı.

   Belki de Sütçü İmam kadar , Uzunoluk hamamından çıkan başı örtülü kadınlarda kahramanlığı hak ettiler. O kadınlar belki de Sütçü İmama:” daha ne durursun ey koca İmam vatan elden gidiyor. Bak biz bu Fransız askerlerinin içinde her şeye rağmen  kadın başımızla hamama gidiyoruz. Onlar bize saldırıyor. Sizde bizi bahane edin de esaretten kurtulun . Bu vatan da Fransız askeri gezemez. “ diye mesaj verdiler.

    Ne ise o. Oldu olan. Bahanesiz  olmaz. İlahi adalet gerçekleşti. Ülke kurtuldu. Maraş kurtuldu...Herkesin bir planı ve hesabı var. Allah’ın hesabı her hesaptan üstündür.

    Hamamdan çıkan kadınlar ve Sütçü imam. Çakmakçı Sait efendi. Hepsi bir bütün. Bir denklem. Orada olanların  çözemeyeceği bir denklem. Ama  denklem Sütçü İmamın beyninde anında çözüldü. Çözdüren çözdürdü. Bir kurşun atımlık zaman içinde çözüldü denklem.

    31 Erkim 1919 denklemin çözüldüğü gün. Kurtuluşa imza atıldığı zaman. Kurtuluş protokolünün yapıldığı gün.

    İşte o kurşun. O imam. O başı örtülü kadınlar. Çakmakçı Sait… Ve de o Ermeniler. O Fransızlar. Hesap ve denklem iç içe.

    Çözen Sütçü İmam.

    O denklemi şimdi otursun dünya çözsün çözebilirse. Bir düşünsünler. Nasıl olur.? Hem İngiliz gelecek Maraş’ı işgal edecek. Hem Fransız gelecek Maraş’ı işgal edecek.Ülkenin her tarafı düşman işgaline uğrayacak. İçerde işbirlikçiler düşmana yardım edecek. Üstelik halkın elindeki bütün silahlar toplanacak.Sadece Sütçü İmam’daki silah kalacak. Üstelik bir daha patlamayacak kadar eski bir silah.

     Böylesi güçlü bir işgal, kurulan bir denkleme sığdırılacak.Denklemin sonucunda CUMHURİYET kurulacak. Sütçü İmam bunu çözecek. Sütçü İmam bir dahidir. Bir Matematik dahisidir.

     Evet 31 Ekim 1919 Türkiye’nin çözmeye çalıştığı denklemin Maraş’ta çözüldüğü tarihtir. Bu tarihi Türkiye iyi bilmeli. Zaten dünya biliyor.  Keza bu denklemi  çözen dahi adına bir Üniversite kuruldu. Bunu sindiremeyenler var.

     Ama bu isim gönül sayfalarımızda hiç silinmeyecektir. İlk kurşun bizim şeref levhamızdır.

    Cumhuriyeti yaşatmak ve ilk kurşunu unutmamak her Müslüman Türkün asli görevidir.

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  492 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  492 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  492 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  492 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  492 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  492 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!