K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2013-11-14 10:12:24
Hizmetin Odağında İnsan Olmalı

Hizmetin Odağında İnsan Olmalı

Yerel seçimler için aday adayları çalışmalarını yoğun bir tempo ile sürdürürken, hafta sonu yapılan temayül yoklamasının ardından aday adayları kamuoyundan da desteğini arıyor.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde ilk kez seçilecek olan Onikişubat Belediye Başkanlığı için de 13 isim yarışıyor. Mahmut Nedim Tepebaşı, Tuncay Kazancı, Alaeddin Devlet Ülger, Mehmet Sabancı, Mustafa Buluntu, Nurettin Abacıoğlu, Fikret Mazı, Fahri Yiğitoğlu, Mehmet Kişifli, Eray Şenay, Cevdet Kabakçı, Gökhan Gökşen ve Tuncay Atakan yeni kurulacak olan Onikişubat Belediyesi’nin ilk başkanı olmak için çalışmalarını sürdürüyorlar.

ANAP’TAN AK PARTİ’YE…

ANAP il eski başkanlarından Mehmet Sabancı da AK Parti’nin aday adaylığı sürecinde bu partiye geçerek Onikişubat Belediye Başkanlığı için kolları sıvadı. Aday adaylığını kamuoyuna duyurduğu ilk günden itibaren büyük bir kesimin ilgisini çeken Sabancı, bir yandan kamuoyuna yönelik çalışmalarını sürdürürken bir yandan da kurum ve kuruluşları ziyaret ediyor.

Sabancı, önceki gün Kahramanmaraş’ta FM 96.6 frekansından yayın yapan Cesur FM’de “Hayatın İçinden” programına konuk oldu. Gazetemiz sorumlu müdürü Akif Arslan’ın hazırladığı ve yazarımız eğitimci Fahri Kurt ile birlikte sunduğu ‘Hayatın İçinden’ de Arslan ve Kurt’un sorularını cevaplandıran Mehmet Sabancı; yeniden siyasete neden döndüğünü, neden iktidar partisinden aday aday olduğunu ve neden Onikişubat ilçesini tercih ettiğini anlatırken; görev tevdi edildiğinde neler yapacağını da aktardı.

Programın başında kendini tanıttıktan sonra, kendisini kucaklayan toplumun tüm değerlerine ve katmanlarına teşekkür eden AK Parti Onikişubat Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Sabancı; “Kentin tüm  katmanları, toplumun tüm değerleri bizleri kucakladı. Sevgisini gösterdi. ‘Yanındayız’ mesajını verdi. Rabbim, bir ömrü bu servetle tamamlatsın duamızı yeniliyoruz. Bu müthiş bir sermayedir, müthiş bir servettir. İnşallah Rabbim bu servetle benim ömrümü tamamlatır” duasını yaptı.

SİYASETEN NEDEN DÖNDÜ?

Mehmet Sabancı “Yeniden siyasete niçin döndünüz?” sorusuna “Siyaset bir hizmet aracıdır. Memleketime, insanıma hizmet etme noktasında varım. Bu nedenle siyasete yeniden döndüm. Rahmetli Turgut Özal’lı ANAP’ta kuruluşundan başlayarak bir çok kademesinde görev yaptım ve son olarak ta il başkanlığı yürüttüm. Sonrasında siyasetten çekildim. 15 yıl bir ara verdim. Kahramanmaraş’ın büyükşehir olması, merkez ilçemizin ikiye bölünmesinin ardından da ‘bir şeyler yapabiliriz’i ortaya koymak için de siyasete yeniden dönüş yaptım” karşılığını verdi.

AK Parti Onikişubat Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Sabancı, “Neden AK Parti’de siyaset?” sorusuna ise “Seçim atmosferine girildiğinde AK Parti’nin il ve ilçe teşkilatları bize büyük bir sevgi ile yaklaştı. Bu yaklaşım da bize cesaret verdi. Partimizin aday adaylığı süreci, benim siyaset yapma tarzıma uygun bir çizgiyi gösteriyor. Biliyorsunuz, temayül yoklaması yapıldı. Şimdi kamuoyu araştırmaları yapılıyor. Sonrasında da vekillerimizin görüşleri alınacak. Yani tam benim siyaset tarzımdır” diyerek, şunları söyledi:

“Ben 100 bin nüfuslu Kahramanmaraş’ta 24 bin üye ile delege seçimi yaptım. Tam bir yerel seçim ya da genel seçim havasında geçti. O günleri yaşayanlar hatırlar. Delege seçimlerine 20 bin kişi katıldı. 24 bin üyemiz vardı. Ve o delege seçiminden sonra da il başkanlığına seçildim. Bu siyasetin yapan, kamuoyunun ve teşkilatın gücüne inanan biri olarak AK Parti’de bunu görüyorum. Bu nedenle de siyasi tercihimi AK Parti’den yana kullandım. Aslında AK Parti’nin kuruluş döneminde bana da teveccüh vardı. Ancak, ‘zor günde gitti’ dedirtmemek için kurucular arasında yer almak istemedim ve siyaseti bir kenara bırakmıştım. Ama bugün yeniden siyasetin içerisindeyim ve siyaset tarzı benim siyaset tarzıma uygun olduğu için de AK Parti’yi tercih ettim.”

ONİKİŞUBAT TERCİHİNİN NEDENİ?

AK Parti Onikişubat Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Sabancı, “Neden Dulkadiroğlu değil de, Onikişubat ilçesini tercih ettiniz?” sorusuna ise “Öncelikle şunu belirteyim ki, ben Onikişubat İlçesinde oturuyorum. Bu yüzden tercihimi bu ilçe için kullandım” karşılığını verdi. Sabancı, Kahramanmaraş’ın ve Onikişubat’ın marka şehir olması için değerleri ile birlikte komplike bir gelişim göstermesi gerektiğine işaret ederek; şunları kaydetti:

“Bir ekip kuracağız. Kenti farklı bir görüntüyle marka şehir haline taşıyacak ekibi oluşturacağız. Kahramanmaraş, diğer illerden farklı bir ruh haline sahiptir. Üretimle ilgili markalar olabilir, hizmetle ilgili markalar olabilir ama Kahramanmaraş’ı kendi ruh hali içerisinde bir markaya dönüştürmeliyiz. Bunun için oluşturacağımız ekip çok kısa bir süre içerisinde projeleri hayata geçirerek Kahramanmaraş’ı ve Onikişubat’ı komplike gelişmelerle marka şehre dönüştürecektir.

İş dünyası, siyasetin katmanları, şehrin ağabeyleri, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları, basın, bürokrasi, seçilmişler, atanmışlar, sokaktaki vatandaş… Herkes bu marka değere dönüşmede birlik içerisinde hareket edeceğiz. Biz Kahramanmaraş’ın ve dolayısı ile Onikişubat’ın 100 yılını planlayacağız. 10 yılı, 20 yılı değil… 100 yıl sonrasında neler olacağı artık tahmin edilebiliyor. Nüfusun gelişim hızı, 100 yıl sonraki nüfus projeksiyonunu ortaya koyabiliyor. İstatistikler 10 yıl sonra, 20 yıl sonra kentteki araç sayısını ortaya koyabiliyor. O zaman biz bu değerleri 100 yıla göre planlayacağız.”

BAŞARILI BELEDİYELERİN SIRRI

AK Parti Onikişubat Belediye Başkan Aday Adayı Sabancı, yaptığı araştırmada en başarılı belediyelerin hizmeti insan odaklı yürüttüğünü tespit ettiğini belirterek “Şeyh Edebali’nin ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın!’ desturu da bu merkezdedir. İnsanın olmadığı bir anlayış olamaz. Zaten başarılı olan belediyelere baktığımızda çalışmaların insan odaklı, insan merkezli olduğunu görüyoruz. Hizmetler insanın etrafından şekilleniyor. Yani insan çalışmaların merkezine oturtulmuş” dedi.

İlçenin en önemli sorunlarından biri olan ulaşım konusunda da raylı sistem için gerekli araştırmaları yaptığını ve bunun hayata geçirilmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Mehmet Sabancı, kentsel dönüşümün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şehircilik anlayış ve politikasını ortaya koyduğunu ve bunu da takdirle karşıladığını söyleyerek “Onikişubat yeniden yapılanacak. İşyerleri ayrı yerlerde, konutlar ayrı yerlerde yapılanacak. İşyerleri ticaret merkezi olarak kentin lokomotifi olacak” diye konuştu.

İlçe bünyesinde kuyumcular ve dondurmacılar çarşısı oluşturulacağını ve bu çarşılarda ürünlerin hammaddeden üretime kadar her aşamasının yer alacağını söyleyen Mehmet Sabancı, “Diğer meslek dallarında da aynı uygulamayı zaman içerisinde gerçekleştireceğiz. Sütün nasıl dondurmaya dönüştüğüne, Kahramanmaraş’a gelenler bizzat şahit olacaklar. Bu tür çarşılar turizme de katkı sağlayacaktır. Kalkınma sadece sanayi anlamında değil; turizm, spor, sağlık alanlarında da olmalıdır” dedi.

KAHRAMANMARAŞ’IN RUHU FARKLI

Görev verildiği takdirde Kahramanmaraş’ta ve Onikişubat’ta toplumun tüm değerlerini ve katmanlarını kucaklayacak bir yapı oluşturacaklarını da ifade eden AK Parti Onikişubat Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Sabancı, “Kahramanmaraş’ın ruhu farklı. Bu farklılığı dinamizme çevirerek Onikişubat’ın Kahramanmaraş’a, Kahramanmaraş’ı Türkiye’ye örnek hale getireceğiz” ifadesini kullandı. (KAHRAMANMARAŞ’TA BUGÜN)

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6773 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7396 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5682 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6414 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5570 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5841 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!