K.Maraş
24°C
İstanbul
21°C
Ankara
20°C
Takip Et :

Haber
2013-07-06 01:28:24
Hijyen Eğitimi Almayan Kişiler Çalıştırılamayacak!

Hijyen Eğitimi Almayan Kişiler Çalıştırılamayacak!

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre,  gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının planlanacak ve eğitimlerin verilecek.

Yönetmelik, iş yeri sahibinin, işletenlerin ve çalışanların bu konudaki sorumluluklarına, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesine ve bu hastalıkların iyileşme hâlinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirliyor. Yönetmelik, “gıda üretim ve perakende iş yerleri; insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri; kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler; otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler; komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları”nı kapsıyor

BELGE VERİLMESİ

Yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde, Genel Müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur.

Eğitimler, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir. Genel müdürlük, iş kollarının özelliğine göre komisyonca belirlenen eğitim içeriklerinin eğitim formatına uygun olarak ülke genelinde verilmesini sağlar. Eğitimler sekiz saatten az olamaz.

Öğretim kurumlarınca, katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın sistemi üzerinde kurs bitirme belgesi verilir. Belgeler, kişi hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilir. Eğitim ile ilgili yapacağı masrafları karşılamak üzere eğitime katılanlardan ücret talep edebilir. Kurslarda, uygulama yapılması gerekir ise uygulama sırasında kullanılabilecek şahsi malzemeler katılımcılar tarafından tedarik edilir.

Eğitimlerin içerikleri, hijyen ilkelerine uyulmaması sebebiyle halk sağlığı açısından risk oluşturduğu bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon etkenlerinin genel özelliklerini, bulaşma yollarını, hangi iş kolunda nasıl bulaşmalar olabileceğini veya halk sağlığının nasıl tehdit göreceğini, hastalık belirtilerini ve korunma yollarını ihtiva edecek şekilde komisyonca belirlenir. Eğitimlerin içeriğinde, iş kolunun özelliğine göre hijyen ve temizlik ilkeleri ile komisyonca bilgi verilmesinde fayda görülen başka etkenler ve konular da yer alır. (HABER MERKEZİ)

 • Kınalık Keklikler Süne İle Mücadeleye Hazır
  Kahramanmaraş’ta, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Merkezi'nde süne ile mücadele ve yaban hayatı
  72 gösterim
 • Projelerimizde En Büyük Pay Çalışanlarımızındır
  Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle belediye çalışanlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.
  80 gösterim
 • Türkiye’nin “ünlü Anneler”i Piazzalarda
  Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezleri, bu yıl Anneler Günü’nde, Türkiye’nin ünlü annelerini misafir ediyor.
  134 gösterim
 • ‘türk Milleti Soykırım Yapmamış Vatan Savunmuştur’
  Bekar, özel idare iş merkezi önünde yaptığı basın açıklamasında sözde Ermeni soykırımı iddialarına tepki gösterdi.
  199 gösterim
 • “seçimlerde Güvenli Bir Ortamın Sağlanması Lazım”
  İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, 7 Haziran’da yapılacak 25. Dönem milletvekili seçimlerinin hür ve demokratik bir şekilde yapılması için
  193 gösterim
 • Fırtınaya Pfdk’dan8 Bin Liralık Fatura!
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor "çirkin ve kötü tezahüratı" ve Kulübü görevlisi Mehmet Dokumacı ve Mustafa Sökmen'in hakareti nedeni ile
  155 gösterim
 • Tarihî Mekan Kaderine Terk Edildi
  Kahramanmaraş’ın en merkezî yerinde, tarihî mekanlarından biri olan Kanlıdere Köprüsü civarı atıl ve bakımsız durumda. Esnaflar mekanın hareketlenmesi için caddeye dolmuş hattı verilmesini istedi. Özellikle yeni neslin o mekanları hiç
  Gündem
 • Kosgeb Girişimcileri Belgelerini Aldı
  Türkoğlu Belediyesi tarafından başlatılan Kosgeb destekli 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne katılan kursiyerler düzenlenen törenle belgelerini aldı.
  Gündem
 • Şampiyon Kahramanmaraşspor
  12 Şubat Stadyumunda ligin son maçına çıkan ve kendisi için hayati bir önem arz eden Pazarspor maçında iki defa geriye düşmesine rağmen, rakibini ikinci yarıda attığı golle 5-2 yenen Kahramanmaraşspor’da ligde kalma sevinci yaşandı.
  Spor
 • Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!