K.Maraş
28°C
İstanbul
18°C
Ankara
22°C
Takip Et :

Haber
2013-07-06 01:28:24
Hijyen Eğitimi Almayan Kişiler Çalıştırılamayacak!

Hijyen Eğitimi Almayan Kişiler Çalıştırılamayacak!

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre,  gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının planlanacak ve eğitimlerin verilecek.

Yönetmelik, iş yeri sahibinin, işletenlerin ve çalışanların bu konudaki sorumluluklarına, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesine ve bu hastalıkların iyileşme hâlinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirliyor. Yönetmelik, “gıda üretim ve perakende iş yerleri; insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri; kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler; otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler; komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları”nı kapsıyor

BELGE VERİLMESİ

Yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde, Genel Müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur.

Eğitimler, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir. Genel müdürlük, iş kollarının özelliğine göre komisyonca belirlenen eğitim içeriklerinin eğitim formatına uygun olarak ülke genelinde verilmesini sağlar. Eğitimler sekiz saatten az olamaz.

Öğretim kurumlarınca, katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın sistemi üzerinde kurs bitirme belgesi verilir. Belgeler, kişi hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilir. Eğitim ile ilgili yapacağı masrafları karşılamak üzere eğitime katılanlardan ücret talep edebilir. Kurslarda, uygulama yapılması gerekir ise uygulama sırasında kullanılabilecek şahsi malzemeler katılımcılar tarafından tedarik edilir.

Eğitimlerin içerikleri, hijyen ilkelerine uyulmaması sebebiyle halk sağlığı açısından risk oluşturduğu bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon etkenlerinin genel özelliklerini, bulaşma yollarını, hangi iş kolunda nasıl bulaşmalar olabileceğini veya halk sağlığının nasıl tehdit göreceğini, hastalık belirtilerini ve korunma yollarını ihtiva edecek şekilde komisyonca belirlenir. Eğitimlerin içeriğinde, iş kolunun özelliğine göre hijyen ve temizlik ilkeleri ile komisyonca bilgi verilmesinde fayda görülen başka etkenler ve konular da yer alır. (HABER MERKEZİ)

 • Çek Cumhuriyeti 0-2 Türkiye
  A Milli Takımımız, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu'ndaki 9. maçında Çek Cumhuriyeti'ni deplasmanda 2-0 yendi. Prag şehrindeki Letna
  76 gösterim
 • “kalleş Saldırıları Lanetliyorum”
  Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, “Kalleş ve kanlı eylemleri yapanları bir kez daha lanetliyorum.
  155 gösterim
 • Gebe Kalmadan Önce Diş Bakımı Şart!
  Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Deniz Cemgil Arıkan uyardı: Gebe kalmadan önce diş bakımı şart!
  91 gösterim
 • 212 gösterim
 • Eller Şehitlerimiz İçin Semaya Açıldı!
  Kahramanmaraş Merkez Metropol İlçe Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası programında eller semaya açılarak
  164 gösterim
 • ‘elbistan’ı İl Yapacağız’
  Milliyetçi Hareket Partisi’den (MHP) 26. dönem Kahramanmaraş Milletvekili adayı olan Zekeriya Öztürk, Elbistan seçim bürosunun açılışına
  99 gösterim
 • Fantezi Evleri
  Son günlerde tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da günlük kiralık evler yaygınlaşmaya başladı. Bu evlerin, halk dilindeki karşılığı ise “Fantezi Evleri.”
  Gündem
 • Amatör Spor Haftası Sessiz Açıldı
  12-18 Ekim 2015 tarihlerinde Amatör Spor haftası Ankara’da yaşanan Patlama olayına ilişkin Ülkede 3 günlük yas münasebeti ile sessiz açıldı.
  Gündem
 • '10 İlde 10 Milli Sporcu’ Projesi Ne Kahramanmaraş’tan
  Ziraat Bankası Spor Kulübü'nün başlatmış olduğu ''10 ilde 10 milli sporcu'' projesine Kahramanmaraş’ta ilgi gün geçtikçe artıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!