K.Maraş
15°C
İstanbul
13°C
Ankara
8°C
Takip Et :
Haber
2013-07-06 01:28:24
Hijyen Eğitimi Almayan Kişiler Çalıştırılamayacak!

Hijyen Eğitimi Almayan Kişiler Çalıştırılamayacak!

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre,  gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının planlanacak ve eğitimlerin verilecek.

Yönetmelik, iş yeri sahibinin, işletenlerin ve çalışanların bu konudaki sorumluluklarına, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesine ve bu hastalıkların iyileşme hâlinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirliyor. Yönetmelik, “gıda üretim ve perakende iş yerleri; insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri; kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler; otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler; komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları”nı kapsıyor

BELGE VERİLMESİ

Yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde, Genel Müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur.

Eğitimler, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir. Genel müdürlük, iş kollarının özelliğine göre komisyonca belirlenen eğitim içeriklerinin eğitim formatına uygun olarak ülke genelinde verilmesini sağlar. Eğitimler sekiz saatten az olamaz.

Öğretim kurumlarınca, katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın sistemi üzerinde kurs bitirme belgesi verilir. Belgeler, kişi hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilir. Eğitim ile ilgili yapacağı masrafları karşılamak üzere eğitime katılanlardan ücret talep edebilir. Kurslarda, uygulama yapılması gerekir ise uygulama sırasında kullanılabilecek şahsi malzemeler katılımcılar tarafından tedarik edilir.

Eğitimlerin içerikleri, hijyen ilkelerine uyulmaması sebebiyle halk sağlığı açısından risk oluşturduğu bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon etkenlerinin genel özelliklerini, bulaşma yollarını, hangi iş kolunda nasıl bulaşmalar olabileceğini veya halk sağlığının nasıl tehdit göreceğini, hastalık belirtilerini ve korunma yollarını ihtiva edecek şekilde komisyonca belirlenir. Eğitimlerin içeriğinde, iş kolunun özelliğine göre hijyen ve temizlik ilkeleri ile komisyonca bilgi verilmesinde fayda görülen başka etkenler ve konular da yer alır. (HABER MERKEZİ)

 • Kömür Yüklü Tır Yan Yattı
  Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesi Yazıköyü mahallesinde meydana gelen kazada kömür yüklü Tır yan yattı.
  61 gösterim
 • Hurdaya Dönen Otomobilde Burnu Bile Kanamadan Kurtuldu
  Kahramanmaraş’ta bir öğretmen, kontrolden çıkarak takla atan ve hurdaya dönen otomobilden burnu bile kanamadan kurtuldu.
  104 gösterim
 • Cevahiroğlu'ndan Güngör'e Taziye Mesajı
  Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu Genel Başkanı Feridun Cevahiroğlu, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Güngör taziyede bulundu.
  75 gösterim
 • 103 gösterim
 • Kms’den Yücel’e Hayırlı Olsun Ziyareti
  Alpedo Kahramanmaraşspor Yöneticileri ve Teknik Heyeti, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor Teknik Direktörü Halil Yücel’e Hayırlı olsun
  138 gösterim
 • Üniversitelerin Kardeşliği Meyvelerini Veriyor
  2015 yılının Üniversitemiz tarafından senato kararıyla “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ile Azerbaycan Üniversiteleri İşbirliği ve
  119 gösterim
 • Fuar Organizasyonu Başarılı!
  Kahramanmaraş 2. Kültür ve Kitap Fuarı, usta kalemler tarafından tam not aldı. Çocuk edebiyatı yazarları, fuar organizasyonunu başarılı buldular. Kahramanmaraş 2. Kültür ve Kitap Fuarı’nda 8 günü geride bıraktık.
  Gündem
 • Ellerinden Kaçanda Uçanda Kurtulamıyor!
  Fahri av müfettişleri tarafından yapılan kontrollerde, gece avı ve izinsiz avlanan kişiler yakalanırken, bir araca da el konuldu.
  Gündem
 • Köyünde Sera Kurdu, Köylüye Örnek Oldu
  Antalya’da seralarda işçi olarak çalışan bir kişi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOĞAKA) desteği ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde kendi serasını kurdu.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!