K.Maraş
33°C
İstanbul
25°C
Ankara
32°C
Takip Et :

Haber
2013-07-06 01:28:24
Hijyen Eğitimi Almayan Kişiler Çalıştırılamayacak!

Hijyen Eğitimi Almayan Kişiler Çalıştırılamayacak!

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre,  gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının planlanacak ve eğitimlerin verilecek.

Yönetmelik, iş yeri sahibinin, işletenlerin ve çalışanların bu konudaki sorumluluklarına, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesine ve bu hastalıkların iyileşme hâlinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirliyor. Yönetmelik, “gıda üretim ve perakende iş yerleri; insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri; kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler; otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler; komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları”nı kapsıyor

BELGE VERİLMESİ

Yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde, Genel Müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur.

Eğitimler, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir. Genel müdürlük, iş kollarının özelliğine göre komisyonca belirlenen eğitim içeriklerinin eğitim formatına uygun olarak ülke genelinde verilmesini sağlar. Eğitimler sekiz saatten az olamaz.

Öğretim kurumlarınca, katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın sistemi üzerinde kurs bitirme belgesi verilir. Belgeler, kişi hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilir. Eğitim ile ilgili yapacağı masrafları karşılamak üzere eğitime katılanlardan ücret talep edebilir. Kurslarda, uygulama yapılması gerekir ise uygulama sırasında kullanılabilecek şahsi malzemeler katılımcılar tarafından tedarik edilir.

Eğitimlerin içerikleri, hijyen ilkelerine uyulmaması sebebiyle halk sağlığı açısından risk oluşturduğu bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon etkenlerinin genel özelliklerini, bulaşma yollarını, hangi iş kolunda nasıl bulaşmalar olabileceğini veya halk sağlığının nasıl tehdit göreceğini, hastalık belirtilerini ve korunma yollarını ihtiva edecek şekilde komisyonca belirlenir. Eğitimlerin içeriğinde, iş kolunun özelliğine göre hijyen ve temizlik ilkeleri ile komisyonca bilgi verilmesinde fayda görülen başka etkenler ve konular da yer alır. (HABER MERKEZİ)

 • Tüketici Güven Endeksi Mayıs'ta Azaldı
  Tüketici güven endeksi yüzde 1,6 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2015 ‘Tüketici Güven Endeksi’ni açıkladı. Buna göre;
  99 gösterim
 • Rekor Eğitim Kurumlarının Yılsonu Etkinliği
  Kahramanmaraş Dulkadiroğlu – Özel Rekor Eğitim Kurumları düzenlediği yılsonu etkinliği kalitesiyle göz doldurdu.
  90 gösterim
 • Özlem Türk Minderde Tek Temsilcimiz!
  Antalya’da yapılacak olan Uluslar arası Mithat Bayrak ve ismet Atlı Şampiyonlar turnuvasına katılacak olan Genç Kadınlar Milli Güreşçimiz Özlem
  81 gösterim
 • “oğlum Benim Zorumla Oyuncu Oldu”
  Ünlü Oyuncu Oya Aydoğan: “Yeşilçam’dan kazandığım para ile gül gibi geçiniyorduk, şimdi kazandırmıyor”
  70 gösterim
 • Şampiyon Basketciler Rektör Deveci İle Bir Araya Geldi
  KSÜ Spor Kulübünün Şampiyon Basketbolcuları, Rektör Prof.Dr. Durmuş Deveci ile bir araya geldi
  124 gösterim
 • Utanmıyorsanız Diyeceğim Yok!
  Daha bir hafta önce : Bebeğine bir paket süt için yağmur ve dolu altında çırpınan bir Suriyeli annenin feryadını yazmıştım..
  67 gösterim
 • Kahramanmaraş'tan 41 Kişi Memur Oldu
  Serpolat, Şehit Yakınları ve Gaziler ile Yetiştirme Yurdu'nda kalan Çocuklardan, memur olarak atananların sayısının 183’e ulaştığını açıkladı.
  Gündem
 • Ksü, Ödülle Döndü
  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri 1. Doğu Akdeniz Öğrenci Kongresinden iki ödülle döndü.
  Gündem
 • “türkiye Gücünü İstikrara Borçlu”
  Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Atıf Şirikçi, iş dünyasının 7 Haziran seçimleri sonrası siyasi istikrarın sürmesi beklentisinde olduğunu belirterek, “Anket sonuçlarına göre AK
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!