K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2016-01-16 01:34:04
Halk Sağlığı, Faaliyetlerini Artırıyor!

Halk Sağlığı, Faaliyetlerini Artırıyor!

Kahramanmaraş basınıyla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bir araya gelen Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener, halkı bilinçlendirme ve sağlıklı okuryazarlığını yerleştirmeye yönelik faaliyetlerinin artarak devam ettiğini belirterek; “Tabi bu bilinçlendirme faaliyetlerimizi halkımıza duyurmada; basın ve yayın mensubu arkadaşlar, bunu bir kamu görevi sayarak her zaman yanımızda oldu.

Sesimizi duyurmak için gösterdiğimiz çabada Kahramanmaraş basını bizi yalnız bırakmadı ve bu faaliyetlerimizde bize destek oldu” dedi. Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün “Sağlıkta Dönüşüm” çerçevesinde 663 sayılı KHK ile 19 Mart 2012 yılında ilimizde kurulduğunu ve birinci basamak sağlık hizmetlerini yürütme başladığını ifade eden Yener, geçen 4 yıllık zaman içerisinde, halk sağlığını koruyucu çalışmalarının sürekli devam ettiğini dile getirerek şöyle konuştu: “Ekip ruhuyla hareket ettik ve yüzlerce faaliyet gerçekleştirdik. Kahramanmaraş Halk Sağlığı olarak yaptığımız bu çalışmaların sonucunda, kanser taramaları konusunda, Türkiye birincisi olduk. Toplu diş fırçalamada da 2 bin 500 çocukla “Dev Türk Bayrağı Koreografisinde”  Dünya Guinness Çocuk rekorunu kırarak, rekorlar kitabına girdik ve Türkiye'de yılın bürokratı ödülünü aldık. Geçtiğimiz dönemde göreve başladığımızda, 104 ASM var iken; bugün 115 ASM var. Önceden 298 aile hekimi varken; bugün 319 Aile hekimine ulaştık. Aynı zamanda 132 Sağlık Evi var iken; yine bugün 142 sağlık evine ulaştık. Bu sağlık evlerinin yaklaşık yarısı boş iken Sayın Bakanımız Mahir Ünal Bey’in desteğiyle, 90 tane Vekil Ebe kadrosu alarak tamamına yakınını hizmete açtık.”

“Doğru beslenme ve hareketli yaşamı destekliyoruz”

Konuşmasında, doğru beslenmeyi ve hareketli yaşamı önemsediklerini kaydeden Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener, “Şehir merkezinde ve ilçelerde halkı bilinçlendirmeye yönelik kendi billboardlarımızı yaparak; buradan halkımıza yönelik duyurularımızı yaptık. Gezici bir farkındalık otobüs oluşturduk. Doğru beslenme ve hareketli yaşamla ilgili yüzlerce etkinlik ve yarışma gerçekleştirdik. Bu amaçla binin üzerinde bisiklet dağıttık. Sürekli sportif etkinlikler gerçekleştirdik. Toplumu bilinçlendirici bu faaliyetlerimizin yanında, kurum içerisinde, tüm personele yönelik yüzlerce hizmet içi eğitim verdik. Okullarımızda diş sağlığına yönelik, anaokulu ve ilkokul öğrencilerine flor vernik ve jel uygulama faaliyetlerimizi, tüm sahaya yayarak; şu anda Bakanlığımızın da ‘Maraş Modeli’ diye tanımladığı model ile koruyucu ağız diş sağlığı hizmetlerinde, hedef nüfusun tamamına yakınını ulaştık” şeklinde konuştu. 2013 yılından bugüne kadar 167 bin 307 adet diş fırçası ve 68 bin 792 adet diş macunu tüpü dağıttıklarını bildiren Dr. Ahmet Yener, şu açıklamalarda bulundu: “Rutin günlük aşılama, taramalar, aile planlaması, evde sağlık hizmetleri ve çevre sağlığı hizmetleri gibi birçok çalışmalar yaptık. Çevre sağlığı konusunda havuz suyu operatörlüğü eğitiminin, ilimizde yapılmasını sağlayarak; diğer illerden de bu eğitime katılmalarına katkıda bulunduk. Tüm halka açık havuzlar, sağlıklı hizmet vermesi için düzenletildi. Ayrıca Biyosidal Ürün Uygulayıcı Eğitimi, müdürlüğümüzce verilmeye başlandı. Türkiye Oryantiring Federasyonu ile ortaklaşa olarak; ilimizde, Türkiye Şampiyonası'nın yapılmasını sağladık.”

Yener: ASM ve TSM’lerin sayıları arttı

Kahramanmaraş genelinde Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) sayılarının artırıldığına değinen Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürü Yener, şu bilgileri verdi: “Ilıca beldemizde akşam da hafta sonunda da hizmet veren, Türkiye'de ilk defa, Entegre ASM modelini, hayata geçirdik. Şu anda da Bakanımızın açıkladığı Türkiye'de uygulanacak olan Butik ASM’yi, Mado ASM’de ilk defa biz açacağız. Bu konuda, hazırlıklarımız devam etmektedir. Yatırımlarla ilgili de kısaca yapılanlara bakarsak; kurulduğumuz günden beri, tüm ASM ve sağlık evlerini tadilat ve bakımdan geçirerek, bakım onarım ihalesi dâhil; yaklaşık 11 milyon 637 bin 126 lira harcadık. Sağlık Müdürlüğü dönemi yatırımlarından olan Tekir ASM, Doğukent ASM, Türkoğlu ASM, bizim dönemimizde tamamlanmıştır. Geldiğimiz günden beri yeni yatırımlar yapılması amacıyla yoğun faaliyetlerde bulunduk. Şu anda biten ve teslimat aşamasında olan Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TSM, Elbistan TSM ve ASM bulunmaktadır. Bu ay içerisinde ihalesi yapılacak olan Andırın TSM ve ASM, Çağlayancerit TSM ve ASM, Pazarcık 1 Nolu ASM, Pazarcık Evri ASM, Elbistan İğde ASM, Süleymanlı Sağlık Evi bulunmaktadır. Ayrıca Onikişubat Belediyesi tarafından Pınarbaşı, Haydar Bey, Fatih, Serintepe Mahallelerinde, ASM binası protokolleri yapılmış olup; ihale aşamasındadır.” ASM ve TSM alanında, Kahramanmaraş’ın yeni yatırımlar kazanması için çalışmalarını hızlandırdıklarını vurgulayan Yener, konuya ilişkin şu ayrıntıları paylaştı: “Arsa çalışmaları yaparak, yeni yatırımlarla ilgili olarak; THSK 17 adet yatırım teklifimiz kabul edilerek, yatırım Genel Müdürlüğü'ne iletilmiştir. Bunların arasında Onikişubat 5 Nisan Aile Sağlığı Merkezi ve TSM, Onikişubat Mimar Sinan Aile Sağlığı Merkezi, Onikişubat Haydar Bey Aile Sağlığı Merkezi, Onikişubat Kaynar Sağlık Evi, Dulkadiroğlu Yavuz Selim Aile Sağlığı Merkezi, Dulkadiroğlu Bulanık Sağlık Evi, Türkoğlu Yeşilyöre Aile Sağlığı Merkezi, Türkoğlu Merkez 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi, Türkoğlu Murat Çakıroğlu Sağlık Evi, Türkoğlu Hopurlu Sağlık Evi, Türkoğlu Şekeroba Aile Sağlığı Merkezi, Afşin Yeşilyurt Aile Sağlığı Merkezi, Afşin Beyceğiz Aile Sağlığı Merkezi, Andırın Geben Aile Sağlığı Merkezi, Pazarcık Narlı Aile Sağlığı Merkezi, Çağlayancerit Düzbağ Aile Sağlığı Merkezi yer almaktadır.

“Binalar tadilattan geçti”

Kahramanmaraş’ta bir çok binanın tadilattan geçerek sağlık alanında kullanıma açtıklarkını aktaran Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yener, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü binamızı tadilat yaparak, hizmet binası olarak kullanmaya başladık. AÇSAP Birimimizin, fiziki mekan olarak daha iyi ve ulaşılabilir olması için önceki hizmet binamıza taşıdık. Evde sağlık birimi ve laboratuvar hizmetlerini, orada vermeye başladık. Verem Savaş binamız, çok eski olduğu için Ortaseki ASM Merkezini, tadilat yaptırarak oraya taşıdık. Kanser Tarama Merkezi için Halk Sağlığı Laboratuvarının alt katını tadilat yaptırarak, buraya taşıdık. Aynı zamanda Kanser Tarama Birimimize, valimizin katkılarıyla, 2 adet son sistem mamografi ve 2 adet taramalarda hizmet vermesi için minibüs aldık. Elbistan'da da 2 Nolu ASM’nin alt katı tadilat yapılarak, KETEM oluşturuldu. Türkiye'de, sayısı henüz az olan Sağlıklı Yaşam Merkezi'ni, ilimize kazandırarak faaliyete başladık.”

Yener: Faaliyetlerimiz, artarak devam edecek!

 Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak önümüzdeki süreçte de faaliyetlerinin artarak devam edeceğine vurgu yapan Yener, katkılarından dolayı basın emekçilerine teşekkür ederek konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Bu yaptığınız faaliyetlerde bizi her zaman destekleyen, bize yardımcı olan başta Sayın Bakanımız Mahir Ünal Bey'e, tüm milletvekillerimize, siyasi teşkilatlarımıza, Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İlçe Belediye Başkanlarımıza, Sağlık Müdürlüğümüze, Genel Sekreterliğimize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Defterdarlığımıza ve diğer tüm resmi kurum kuruluş ve sivil toplum örgütlerine, desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. AYRICA siz değerli basın mensubu arkadaşlara da her zaman bizim yanımızda olmanızdan, halkımızın sağlık okuryazarlığının gelişmesine yönelik yapmış olduğumuz çalışmalarda katkılarınızdan dolayı ayrı ayrı müdürlüğümüz ve halkımız adına teşekkür eder, 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutlar, sağlık mutluluk ve başarılar dilerim.” 

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6770 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7391 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5680 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6413 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5567 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5837 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!