K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-12-01 01:05:08

DULKADİROĞLU ALAÜDDİNDEVLE 'NİN ÖLÜMÜNÜN 500. YILDÖNÜMÜ

   Üzerinde yaşadığımız bu topraklar binlerce yıllık tarih sürecinde  bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

    Halen içerisinde  ibadet yaptığımız  camiler ,mescidler,  üzerinden geçtiğimiz  köprüler,alış-veriş yaptığımız  çarşılar ,günümüze kadar  tarihi dokusunu koruyan hanlar, hamamlar ve konaklar  Dulkadirli devletinin bize bıraktığı kadim mirastır.

     Dulkadir Beyliği bir Türkmen beyliğidir. Halkları tamamen  Türkmendir. Ordusu sayıca büyük. Ordu da tamamen Türkmen.Savaşçı bir halk.Ateşli silahları  olmamakla birlikte  savaşta başarılıdır.

   Dulkadir Beyleri de  ha keza Türkmen karekterdir.Savaşçı,komutan,idareci. Ali Bey gibi,Suli Bey gibi. Savaş yürütecek kadar  komutan. Alaüddevle Bey gibi hem asrının en büyük vakıf yapanı. Hemde devlet idarecisi.

   Dulkadir Beyliği Maraş'a mahsusu bir beylik. Bu topraklarda doğmuş. Başkenti Elbistan-Maraş.

   Bu topraklarda eserleri var. Mührü var. Mezarı var. Türbesi var. Medresesi var.
  Dulkadir Beyliği Türk- İslam  karakter  bir beylik. Bey isimleri bunlara örnektir.

  Ev ekonomisi üzerine oturmuş. Savaşcı karakter  taşır. İnsan yetiştiren  aile yapısı  buna bir örnek.

  Erkek savaşır. Vatan savunur. Kadın doğurur. Çocuğu  büyütür ,eğitir.  Ev ekonomisini yürütür. Evin idareciliğini yapar. Dulkadirlioğlu  beyliği zamanında  dağ ,taş  İslamlaşmış. Kontrol altına almış devlet. Bunu sağlamış.

 

   Tarih kaynaklara göre Dulkadirli devleti 1337 tarihinde  Maraş ve Elbistan civarında   Türkmen beyi Zeynettin Karaca tarafından kurulmuştur.

   Dulkadirlioğlu devletinin son başkenti de Maraş olmuştur. Bu topraklarda yaşayan  Türkmenlerin  çoğunluğunu Oğuzların Bozok koluna mensup Bayat,Beydilli,Avşar ve Cerit  boyları oluşturmaktadır.

   Konu derinlemesine  ilimizde  düzenlenen "Uluslararası Dulkadirli  Beyliği Sempozyumun " da ele alınmıştır. Bu sempozyum  konuşmaları da yine belediyemiz tarafından üç cilt olarak bastırılarak  kütüphanelerde yerini almıştır.

     Tarihe  mal olmuş bu devlet kurucularını  anmak  bir vazifedir.  Bir görevdir.  Onları yad etmek değer gamlıktır.

    Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizde bu vefayı ortaya koydu. Büyükşehir Belediyesinin desteği ve  Gemciler Kültür eğitim derneği, Tebessüm Eğitim kültür derneği,Elbistan Dulkadiroğlu derneği,Kahramanmaraş  Dulkadiroğlu derneği,Süzün Ustaları dergisi, Edeler diyarı,Ökkeşler diyarı gibi sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile bir panel düzenlendi. Panel  Sütçü İmam Üniversitesinden Prof.Dr. Orhan Doğan moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panalist olarak Prof Dr. İbrahim  Solak,Yard. Doç.Dr.  İsmail Altınöz, Eğitimci Yazar Cevdet Kabakcı ,Araştırmacı Yazar Ali Gemci ve Dulkadiroğulları Derneği Genel Başkanı Hakan Türker Dulkadiroğlu katıldı.Bir   vefa borcu yerine getirildi. Kapanışta Kahramanmaraş Valisi Sayın Mustafa Hakan Güvençer,Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç,Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay  konuşmacılara katılım belgesi verdi.

   Evet dün Dulkadiroğlu Devletinin Başşehri olan Kahramanmaraş, bugün Şiirin Başkenti olmuştur. Bunda Dulkadiroğulları Beyliğinin de önemli payı vardır elbette.

   Türk milleti ecdadını tanıdıkça kendinde kuvvet bulacaktır. Bu  anma programları  sürekli yapılmalı Milli ve manevi değerlerimiz canlı tutulmalı.

   Bu toprakları kanları pahasına bizlere emanet eden  tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz.

 

 

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  753 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  753 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  753 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  753 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  753 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  753 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!