K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2012-08-26 21:13:09

Dershaneler bilgi merkezidir

Dershaneler yasalarla kurulmuş ,devlet  denetiminde  özel kuruluşlardır.  Dershaneler bir  eğitim kurumudur.  Milli Eğitime bağlı tüm kurum ve kuruluşlarının uymak zorunda olduğu  yasa ve  yönetmelikler dershaneler içinde geçerlidir.

Bu kurumların kapatılması , denetimler sonucu yasalar uymadığı tespit edilirse   gerçekleşir. Kurum sahipleri de kurumu kapatabilmesi için  teftiş raporu  gerekli. Ben kapattım oldu deyip kaçmakla dershane kapatılamaz. Geçtiğimiz yıllarda bazı dershane sahipleri yasalara aykırı olarak kurumlarını terk edip kaçtılar. Yüzlerce öğrenciyi madur ettiler. Bunlar hakkında yasal işlemler yapıldı.

Mesela Erol Altaca ismindeki dershaneyi  sahipleri terkedipgitti. Büyükseronomilerle açılışı yapılan  bu dershane kısa zamanda kapatıldı. Öğrencileri mağdur oldu. Peşin ücret ödeyen veliler  maddi ve manevi zarar gördüler.  Yasalara göre bu dershanenin kurucuları  cezalandırılır ve bir daha bu işi yapamazlar.

Yine geçtiğimiz yıllarda Bire Bir isminde bir dershane İhtiyaç yayınlarının arkasına sığınarak KPSS dershanesi açtı. Bunlarda  yüzlerce öğrenciden para topladılar. Daha yarı yıl olmadan bunlarda dershanayi kapatıp kaçtılar. Hatta o zaman  milli eğitim okullarında çalışan bazı öğretmenlerde  bu dershanaya ortak olduklarını söylediler. Şimdi bu dershane kapandı. Öğrencileri perişan oldu. Konu adliyeye intikal etti.  Zannederim Milli Eğitim soruşturmayı sürdürüyor.

Ancak kapatılan bu  dershanenin  müdürü ve ortaklarının yeniden  bir başka isim altında dershane  açrtıkları duyumlarını alıyoruz.. Bu hususta milli eğitim  denetçilerininde  dikkatini çekmek isterim. Yapanların yanına kar kalmasın.  Onlarca veli beni aradı. “Hocam bu konuları neden yazmıyorsunuz. Bizler mağdur edildik. Bunlar cezasını çekmeyecek mi ? Savcılığa şikayette bulunduk ama daha bir sonuç çıkmadı .Bire Bir İhtiyaç dershanesinde bizleri dolandıranların yeniden dershane açtıkların duyuyoruz."diyorlar.

Vatandaşlarımız bu konulara dikkat etmeli.Bir yayın kuruluşunun arkasına saklanıp, Paravan olarak dershane açıp,kısa bir sürede kaçmak eğiliminde olan dershanelere dikkat edilmelidir.

Çocuklarımızı mağdur etmeyelim.  Dershanelerin adını lekelemeyelim.  Dershaneler bir bilgi ve eğitim kurumudur. İnsanları dolandıran kurum değildir.

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  1345 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  1345 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  1345 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  1345 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  1345 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  1345 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!