K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2016-01-14 03:07:36

Sözün Ustaları Dergisi

    Merkezi ilimiz  Kahramanmaraş'ta  bulunan   "Sözün Ustaları " adı altında şiir,edebiyat ve sanat dergisi yayınlanmaktadır.Aylık olarak yayın hayatını sürdüren derginin   10. sayısı   geçtiğimiz ay  okuyucularıyla  buluştu.

   Dergide bir çok Kahramanmaraşlı  şair ve yazarların eserleri yayınlanmaktadır.  ."Sözün Ustaları " dergisi  Kahramanmaraş'a  ayrı bir zenginlik katmaktadır.

   Şu anda basılı yayın olarak "ALKIŞ " dergisi şiir ve edebiyat alanında  gündemi elinde tutuyor."ALKIŞ" dergisi  Süreli yayınlar arasında yerini koruyor.  Dergi ve gazeteleri n şehrimizin kültür ve edebiyatını  basılı belgelere düşmesi açısından ben şahsen çok önemli buluyorum. "Alkış" dergisinin yanında yeni bir  derginin daha  olması şehrimizin  şair ve yazarlar açısından zenginliğinin işaretidir.

  Boşa demiyoruz. Kahramanmaraş "ŞAİRLER  ŞEHRİ"  yada "ŞİİRİN BAŞŞEHRİ " . Bu kimliğimizin en önemli göstergesi Necip Fazıl Kısakürek'tir. Bu çağda   onun seviyesinde bir  şair daha gözükmüyor.

   "SÖZÜN USTALARI"  dergisi   hedefini    "ŞİİR VE EDEBİYATIMIZI KAHRAMANMARAŞ'TAN  DÜNYAYA TAŞIMAK"  olarak  açıklıyor. Bu çok önemlidir.  Bugün bunu çok iyi değerlendirmeliyiz. İçimizdeki  tüm enerjimizi ortaya koymak durumundayız.

   Kahramanmaraş'ta yaşayan eli kalem tutan tüm yazar ve şairlerimiz elini taşın altına koymalıdır.  Şimdilerde Kültür Bakanının  Kahramanmaraşlı olması da önemli bir kazanımdır. Bizi ancak biz anlarız.Kültür ve Turizm Bakanımız  Mahir Ünal Beyde düşünen ,yazan konuşan  bir insan. Bu değerimizi de önemseyerek  Dünya edebiyat şehirleri arasına girmek için acilen çalışmalarımızı ortaya koymalıyız.

    Bu anlamda kitapları olan  ve yayınlanması düşünülen  eserler   hemen  bir  alanda toplanmalı. UNESCO   kültür veya edebiyat şehirleri arasına girmek için  hazırlıklar hızlandırılmalıdır.

   Şehrimizde  yayınlanan  Kültür ve edebiyat dergilerine destek esirgenmemelidir.  Yazarlarımızın tüm eserleri  önemsenmeli. Uzman bir heyet tarafından süzgeçten geçirilip  Unesco'ya sunulmalıdır.

   Şehrimizin tarihi süreç içinde yetişen tüm  yazar ve şairlerinin  eserleri  ,onların hayatları toparlanmalı. Bilgisayar ortamına alınmalı. Unesco ya  sunulmalıdır. 

  Bana göre Kültür ve  Turizm bakanımız sayın Mahir  Ünal  bir uzman heyeti Kahramanmaraş'a göndermeli.  Tüm Kahramanmaraşlı şair ve yazarların eserlerini inceletmeli. Ortaya çıkacak  birikim nedir   görülüp ona göre  unesco ya baş vurulmalıdır.

   Yazıma " Sözün Ustaları ile başladım ama esas  düşüncelerimi de bu vesile ile özetledim.  Tabi ki bunlar birbiri ile bağlantılı konular.

  Tekrar "Sözün Ustaları" dergisine  geçiyorum.  "Sözün Ustaları"  dergisinin imtiyaz sahipliğini sayın Cuma Ali Çetin Bey yapmaktadır.  Yazı işleri müdürü ise  sayın Ahmet Çetin.

   Zengin bir  yayın kurulu bulunmaktadır. Belli başlı  Vedat Ali Kızıltepe,Kemal Bölükbaşı,Yaşar Demirel,Mesut Bilal Buğday ,Adem Kenger, Arif  Sarıtürk ,Safa Gayret,Ömer Göl gibi isimler  yayın kurulunu oluşturmaktadır.

   Dergide çok heyecanlı şairlerimiz var.  Okumaya değer şiirler bulunmaktadır. Bazı şiirler çok  amatörce olsa bile onların da bir kıymeti olacağını düşünüyorum. İnsan bu çağda kendine gelen ilhamlarını kağıda dökebiliyorsa bunları alkışlamalıyız.

   Şiir ilham kaynaklarından doğar. İnsanlardaki ilham kaynağı ,yerin altındaki su kaynaklarına benzer. Yer altına  sondaj vurursunuz kimi zaman az  su çıkar ,kimi zaman çok su çıkar. Bazen da petrol çıkar. Az su çıkan kaynaklar zaman içinde söner gider. Çok su çıkanlar akarda akar. Hele petrol olursa da insanlığa çok faydalı bir  kaynak teşkil eder.

   Şairlerde böyledir. Onlardaki ortaya çıkan şiirlerde eğer ilham kaynakları kuvvetli ise  toplum onu yaşatır.  Yok fazla bir şey değilse yok olur gider.  O bakımdan azda olsa  ilham kaynaklarını almak gerek. Belki o kaynakları kullandıkça artabilir.

    Şehrimizde başka edebiyat dergileri de yayın hayatına başlamıştır. Onları da zamanı geldikçe köşemde  duyuracağım.

   Bu dergilerimize  maddi ve manevi destek verilmeli.  Hem okumak adına,hem de kültür  değerlerimiz adına  bir sorumluluktur.

 

  

 

   

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  2106 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  2106 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  2106 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  2106 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  2106 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  2106 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!