K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2014-05-19 22:04:18
Bu Sözler Düşündürüyor

Bu Sözler Düşündürüyor

Öğretmenlerin kültürel hayata katkıları hiç de küçümsenecek gibi değil. Okul dışındaki artan zamanlarında kimi dergilere, gazetelere yazılar yazıyor, kimi de kitap yayımlıyor. Buna son örnek de Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni Mustafa Kalli oldu. Kalli, yıllarca derlediği tecrübe kokan özlü sözleri “Düşündüren Sözler” isimli kitabında topladı.

5 bine yakın özlü, ibretlik ve nasihatlik sözü, konularına göre alfabetik sıraya dizerek, “Düşündüren Sözler” adı altında okurların ve öğrencilerin istifadesine sunan Kalli, ilk kitabını çıkarmanın onuru ve sevincini yaşıyor. 196 sayfadan oluşan kitap, Öncü Basımevinden çıktı.

A’dan Z'ye konularına göre hikmetli sözlerin tasnifini amaçlayan bir çalışma olan “Düşündüren Sözler” adlı kitabını Kalli, şöyle değerlendiriyor: “Bilindiği gibi hikmetli ve güzel sözler, yaşamın süzgecinden geçmiş, denenmiş ve demlenmiş sözlerdir. Bu sözleri okuyan kişilerin büyük bir zevk alacağını ve hayatlarına çok şeyler katacağına inanıyorum. Kâğıt üzerine, bazı konular hakkında söylenmiş olan güzel sözlerden duyduklarımı, okuduklarımı, arayıp da bulabildiklerimi derleyip yazmaya başladım. Bu kitap roman değil, hikâye hiç değil. Bu kitap, geçmişten günümüze kadar ders almak, ibret almak ve zamandan kazanmak isteyenlerin kitabıdır. Güzel konuşmak, güzel söz söylemek, kuşaktan kuşağa ulaşan en değerli bir mirastır. Peygamberimizin; ‘Sizden biriniz konuştuğu zaman ya güzel konuşsun ya da sussun’ ifadesi, güzel konuşmanın önemini belirtiyor.”

GÜZEL SÖZLER PAHALI TAŞLAR GİBİDİR

Güzel sözleri pahalı taşlar olarak tanımlayan Kalli, şöyle konuştu: “Alıcısı az ama ömrü uzundur. Tarihe mal olmuş düşünce adamları, söz ustaları, gönül kahramanları, fikir ve bilge insanlar yaşamıştır. Bu gönül ehli güzel insanlar, yalnız yaşadıkları dönemlerin, toplumların değil insanların ortak düşünceleri olmuştur. Onların ifade ettikleri gerçekler, düşünceler ve sözler çağlar ötesi birer ışık gibi günümüze ve bizden sonrakilere de ulaşacaktır. Çağlar boyu yaşayan söz ustalarını her zaman hayırla anmalı, yeni kuşaklara tanıtmalı. Konuşurken de özlü konuşma, faydalı konuşma alışkanlık edinilmelidir. Önem verdiğim bazı kavramlarla ilgili bilge sözlerden bir kesit sunmaya çalıştım. Düşündüren, ibret aldıran, güzel sözleri yansıtan bu çalışmanın edebiyata, güzel konuşma ve yazmaya değer veren öğretmen, öğrenci, konuşmacı ve ilgi duyan herkese rehberlik edeceğini umarım.”

Kitaptaki sözlerin, hayatımızla örtüştüğünü ifade eden Kalli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fikirlerin, hayat tecrübelerinin ve yılların birikimlerinin kristalleştiği nice cevher sözler vardır ki bunların birçoğu anonimleşerek evrenselleşmiş ve beşer tarihinin ortak malı, ortak değeri olmuştur. Geçmişten, geleceğe süzülerek bu güne ulaşmış, güzel sözler, az kelime ile çok mana ifade eden hikmetli söz cevherleri asırlar boyu insanoğluna, yolunu ışıklandırarak rehberlik yapmıştır. Bilge insanların söyledikleri bu veciz sözler, kulaktan girip, akıl süzgecinden geçip, kalplere yerleşirler. Zaman onları unutturmaz. Onlar zamanı hatırlatır.”

 Özlü sözler için “Nesilden nesile aktarılan, insanlığın manevi mirasını oluşturan bu birikimler” diyen Kalli, “Okurlarıma hayat yolunda rehberlik yapabileceği mülahazası ile bu kitabı hazırladım. Uzun yıllar duyduğum, okuduğum, derlediğim, fikir süzgecinden geçirdiğim, zihnimde iz bırakan sözleri, düşünceleri, hasat ederek bu kitapta topladım. ‘Düşündüren Sözler’ adını verdiğimiz bu kitabı, siz değerli okuyucuların, okumaya ilgi duyanların istifadesine sunduk. Kolaylık olsun diye konuları alfabetik sıraya koyduk” dedi.

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6865 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7518 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5766 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6508 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5648 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5925 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!