K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2013-07-02 01:58:47
Avrupa’da Mobil Cihazını İş İçin Kullanamamak İş B

Avrupa’da Mobil Cihazını İş İçin Kullanamamak İş B

Araştırmaya göre Avrupa’da her 3 çalışandan 1’i, çalıştığı şirketin kendi kişisel cihazını iş için kullanmasına izin vermemesini işten ayrılma sebebi olarak değerlendirebiliyor.

Sanallaştırma ve bulut altyapısında dünya lideri VMware, yaptırdığı yeni araştırmayla Avrupalı kurumların iş yerlerindeki mobil cihazlar ve uygulamalar konusunda zorluklarla karşı karşıya kaldığını ortaya koydu. VMware tarafından Vanson Bourne adlı pazar araştırma şirketine yaptırılan “Mobil Asiler” adlı araştırmaya göre Avrupa’da ofis çalışanlarının yarıdan fazlası (yüzde 64) şirketlerinin üretken ve etkili bir şekilde çalışmaları için kendilerine gerekli mobil cihazları ve uygulamaları sağladığına inanmıyor.

Araştırma, çalışanların yüzde 63’ünün şirketlerinin ofis dışında hareket halindeyken verimli bir şekilde çalışma esnekliği verecek şirket politikalarına sahip olmadığını düşündüklerini ortaya koyuyor. Çalışanların 3’te 1’inden fazlası (yüzde 39), şirketleri kendi mobil cihazlarını iş kullanmalarına izin vermezse işten ayrılmayı düşünebileceğini belirtiyor. Araştırmaya göre BT bölümleri ise halihazırda çalışanların isteklerini karşılayabilecek noktada değil. BT karar vericilerinin yaklaşık yarısı (yüzde 47); bölümlerinin, çalışanların ihtiyaçlarını karşılayabileceğine inanmıyor.

Ama araştırmanın ortaya koyduğu umut veren sonuçlar da bulunuyor. İşletmeler Kendi Cihazını Getir (BYOD – Bring Your Own Device) politikasının çalışan üretkenliğini ve memnuniyetini artırabildiğini fark ediyor ve bunun için de çeşitli girişimlerde bulunuyorlar. Neredeyse her 4 BT karar vericiden 3’ü (yüzde 72) BYOD’yi uyguladıklarını ya da uygulamayı planladıklarını, bunlar arasında yüzde 33’ü ise bunu kurumlarındaki yetenekleri çekmek ya da korumak için kullandıklarını söylüyor. Araştırmada yer alan BT liderlerinin yarıdan fazlası (yüzde 54) 2013’te çalışanların mobil olmasının ve istedikleri verilere uzaktan ulaşmalarının bir ayrıcalık değil bir kural olarak görüldüğü sistemler ve politikalar tasarlayacaklarını belirtiyor.

Araştırma, bu tür bir politika belirlemeyen BT departmanlarını bekleyen güvenlik tehlikelerine de dikkat çekiyor. BT yöneticilerinin yüzde 62’si, şirket bilgilerinin kişisel cihazlarda depolandığına inanırken, yarısı da (yüzde 49) bu bilgilerin ticari olarak hassas olmasından şüpheleniyor. Şüpheleri yersiz değil: Araştırmaya katılan çalışanların sadece yüzde 35’inin kişisel cihazlarında bulunan bilgilerin ticari olarak hassas olmadığından emin olduğunu belirtmesi, bu şüphelerin yersiz olmadığını, büyük çoğunluğun bu konuda çok fazla bilgisi olmadığını ortaya koyuyor.

 

EK SONUÇLAR:

Ofis çalışanlarının yarısından fazlası (yüzde 57) şirket bilgilerini ücretsiz çevrimiçi dosya hizmetleri üzerinde saklamanın güvenlik risklerinden haberdar olsa da, bu risklerin farkında olanların 3’te 1’i (yüzde 37) yine de bu sayfalara kurumsal dokümanları yüklüyor.

- BT karar vericilerine göre kıdemli yöneticilerin yüzde 45’i ticari olarak önemli bilgilerin çalışanların mobil cihazlarında yüklü olduğunu bilmelerine rağmen bu konuda endişelenmiyorlar ya da bu konuyu öncelikli olarak değerlendirmiyorlar. Bu konuyu en az umursayan ülke, yüzde 70 oranla İtalya. 

- Kendi cihazlarına ticari verileri yüklediklerini itiraf eden ofis çalışanlarının büyük çoğunluğu (yüzde 82), yöneticileri veya İK bölümleri tarafından uyarılmadıklarını söylüyor. Bu konuda en çok tolerans gösteren yöneticiler, ise yüzde 91 oranla Hollanda’da bulunuyor. 

- BT karar vericilerine göre çalışanların verimli çalışma ortamı için mobil cihaz ve uygulama erişimi konularında en çok talep gösterdiği 5 konu şöyle sıralanıyor:

- Mobil cihazlardan e-postalara ulaşım          %60

- Şirket intraneti                                             %45

- VPN                                                            %39

- Salesforce gibi CRM uygulamaları             %23

- Dosya saklama                                            %22

 

Araştırmayı değerlendiren VMware Pazar Teknolojileri Başkanı Brian Gammage, sonuçların kendilerine avantaj sağlayan mobil cihazları kullanarak daha verimli çalışıp yeniliklere önayak olan yeni dalga çalışanların sayısının arttığını gösterdiğini söyledi. Kurumları istedikleri mobil kaynaklara sahip değilse çalışanların inisiyatif alarak değişime kendileri öncü olduklarına işaret eden Gammage, çalışanlarının inisiyatiflerini kullanmalarına imkan verecek resmi mobilite stratejileri yaratan sağduyulu kurumların rekabet avantajı elde ettiklerini söyledi. “Mobil bir yükseliş var ve bu da BT departmanları için yönetim ve güvenlik konularında yeni zorluklar yaratıyor. Ancak tüm bunlara rağmen burada büyük bir fırsat da bulunuyor” diyen Gammage, VMware’in birleşik işgücü hareketliliğini kullanılarak şirketler için BYOD gibi alternatif sahiplik modelleri gerçekleştirebileceğine inandıklarını, bunun da kurumların bilgi güvenliği veya iş esnekliğinden ödün vermeden işgücü verimliliğini artırmalarına, yeniliklere daha çabuk ulaşmalarına ve farklılaşmalarına yardım edeceğini söyledi.

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6770 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7391 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5680 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6413 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5567 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5837 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!