K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2014-04-25 11:53:47
Almanya’nın Bir Numarası Geliyor

Almanya’nın Bir Numarası Geliyor

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, resmi temaslarda bulunmak üzere 26 Nisan’da Türkiye’ye gelecek. Cumhurbaşkanı Gauck, Türkiye temasları kapsamında Kahramanmaraş’ta Suriyelilerin kaldığı kampı ve Alman askerlerin görev yaptığı Patriot Harekat Birliği’ni ziyaret edecek. 

Gauck, 4 gün sürecek Türkiye ziyaretinin ilk gününde Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından askeri törenle karşılanacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşeceği bildirilen Gauck, daha sonra eşi Daniela Schadt ile Kahramanmaraş’a gelerek Suriyelilerin kaldığı kampı ve Alman askerlerin görev yaptığı Patriot Harekat Birliği’ni ziyaret edecek.

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'un Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) öğrencilerle de buluşması bekleniyor.

 

JOACHİM GAUCK KİMDİR?

“Joachim Gauck 1940 yılında Rostock´ta doğdu. Liseyi bitirdikten sonra teoloji okudu. 1965-1990 yılları arasında Mecklenburg eyaleti protestan kilisesinde görev aldı ve uzun yıllar papazlık yaptı.

Gençlik yıllarında Doğu Almanya diktatörlüğüne karşı muhalefetlik yapan Gauck, 1989 yılında 'Yeni Forum' adlı oluşumun kurucuları arasında yer aldı ve onun Rostock´taki sözcüsü oldu. Gauck, SED rejimine karşı oluşan muhalefet hareketine öncülük edenler arasında yer aldı. Hükümet karşıtı gösterilerin çıkmasına yol açan haftalık 'Barış Dualarını' yönetti.

Gauck, Mayıs 1990´da ilk defa özgürce seçilen meclise Birlik 90 çatısı altında toplanan yurttaş hareketinin milletvekili olarak girdi. Parlamentoda kurulan ve Devlet Güvenlik Bakanlığı´nın feshedilmesini denetleyen özel komisyonun başkanlığına getirildi. 3 Ekim 1990´da federal hükümetin önerisi üzerine, Cumhurbaşkanı Richard von Weizsäcker tarafından eski Devlet Güvenlik Bakanlığı´nin kişi odaklı istihbarat evraklarından sorumlu özel yetkilisi olarak atandı ve bu görevi 2000 yılına kadar sürdürdü.

Gauck, 2001-2004 yılları arasında Viyana´daki Avrupa Irkcılık ve Yabancı Düşmanlığı Ofisi´nin yönetim kurulunda yer aldı.

2003 yılında 'Vereinigung Gegen Vergessen - Für Demokratie e.v.' adlı derneğin başına geçti. Gauck, 18 Mart 2012´de Almanya´nın 11´inci Cumhurbaşkanı seçildi.

Joachim Gauck çalışmalarından dolayı birçok onur ödülüne laik görülmüştür, örneğin Theodor-Heuss-Madalyası, Scholl-Kardeşler-Ödülü, Avrupa  İnsan Hakları Ödülü ve Ludwig-Börne-Ödülü. Kendisi Rostock, Jena ve Augsburg Üniversiteleri´nin fahri doktora ünvanına sahiptir.

Dört çocuk, 12 torun ve dört torun çocuğu sahibi olan Joachim Gauck, 2000 yılından beri Daniela Schadt ile birlikte yaşamaktadır.” (HABER MERKEZİ)

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6773 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7396 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5680 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6414 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5570 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5837 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!