K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-08-31 11:10:40

Allah İsterse

    Bizler Müslüman'ız elhamdülillah. İnanıyor,iman ediyoruz. Bize Allah idrak etme melekesi vermiştir. Bize akıl vermiştir. Düşünme melekesi vermiştir. İleriyi görme , feraset vermiştir. Geçmişi  unutmama diye bir özellik vermiştir. 

      Tartışma , istişare ,eleştirme ,inceleme,araştırma ,yargılama gibi bir çok melekeleri bize vermiştir. Tevazu,ince düşünme,yardım etme, tebessüm,ağlama  duygularını vermiştir.

   Kainatta olan ve olabilecek her şeyin muhatabı biz insanlarız. Peygamberin,Kuranın  ,şeytanın,meleğin muhatabı biz insanlarız.

    Yeryüzünde yaratılan her şey insanlar içindir. Hayvanlar,bitkiler ,su,hava,toprak  bizim içindir.

   Neden düşünüp ders alamıyoruz.  Aklımızı iyi kullanabiliyor muyuz ? İman edebiliyor muyuz ? Yaratan her şeyi bize emanet etmiş. Bizim emrimize vermiş.  Daha ne  olsun.

   Allah istemiş böyle olmuş.  Zahirde her şey ortada. Güzelliklerde çirkinlikler de yaratılmış. Sen güzellikleri alırsan güzelleşirsin. Çirkin işleri alırsan çirkinleşirsin. Güzel sözleri söylersen güzel olursun. Çirkin sözler söylersen çirkinleşirsin.

    Allahın yarattığı şeyler güzeldir. Allah güzeldir güzel yaratır.  Yaratılmış her şeyin insana hizmet ettiğini bilmeliyiz.  Çirkin işler  de,çirkin dediğimiz yaratıklarda bizi doğrultmak içindir. Kısaca dünya bir imtihan yeridir. İmtihanı kazanmak için her şey ortada.

   Yollar var. İkidir. Biri  çukura götürür. Biri zirveye çıkartır. İki yolu da Allah senin önüne sunmuş. Sana verdiği  melekeler ile de doğru yola gitmene izin vermiş.   Allah insana verdiği melekelerin doğru kullanıp kullanmadığını  yarattığı nefisle imtihana çekiyor. Nefsine hakim olup,yaratılan doğru yola gidersen imtihanı kazanırsın. Yok nefsine  hakim olmaz,eğri yere gidersen imtihanı kaybedersin.

    Mevlana hazretleri  diyor ki "Ecel gelip sizi yakalamadan önce yapabileceğiniz ne varsa yapın. " Ne güzel söylemiş. Ecel gelip yakamızı yakalarsa  artık hiçbir inisiyatifimiz  kalmaz. Elimizden hiçbir şey gelmez. Ah vah etmenin hiçbir anlamı kalmaz.

    Yeniden dünyaya gelip ,Allahın emir ve yasaklarını yapmak isteriz. Ama iş işten geçer. İş işten geçmeden yapacağımız iyilik ve güzellik adına ne varsa yapalım.

    Biz gayret edeceğiz. Biz samimi olarak  yolunda olmaya çalışacağız. Netice de Allah ne  isterse o olur. İnanacağız. İnam edeceğiz.

   Allah yolunda olan bir Veliye sorarlar: 

    -Deve iğne deliğinden geçer mi ?

    Allah dostu  der ki "Elbette Allah isterse geçer."

     -Peki nasıl geçer. Koskoca deve iğne deliğinden geçer mi ?

   Veli Derki : "Allah isterse deveyi küçültür,dilerse iğne deliğini büyütür. Yahut  ikisini de yapmaz. Yine de deve iğne deliğinden geçer."

    İşte iman budur. Allah ne isterse olur." Ol " deyince olur.

"İmanın  tam olduğu yerde ispat yoktur."

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  561 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  561 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  561 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  561 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  561 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  561 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!