K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2014-05-16 21:43:48
Akdere Projesi Boşa Mı Çıkıyor?

Akdere Projesi Boşa Mı Çıkıyor?

Kahramanmaraş’ın en büyük ikinci Afşin’in ise en büyük projesi olan Akdere İçme Suyu Projesi’nin temeli geçtiğimiz aylarda düzenlenen törenle atıldı. İhaleyi alan firma çalışmalara başlarken, mevcut 30-40 yıllık “İçme Suyu Şebekesi” eski olduğundan dolayı su gelse bile vatandaşlar yine kirli ve sağlıksız su içme zorunda kalacak.

 

YIL 2014, İÇME SUYU BORULARIMIZ HALA “ASPEST”

Avrupa Birliği ve Türkiye’de 2010 yılında hazırlanan yönetmeliği göre aspestli boru yasaklanırken, Afşin’de ise içme suyu boruları halen aspest.

 

NEDEN YASAKLANDI?
Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, kansere neden olan asbestin, üretim, kullanım, piyasa arzı ile asbest içeren eşyaların piyasaya arzını 31 Aralık 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yasaklamıştı. 
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, asbesti (amyant) tamamen yasaklayan yönetmeliği 31 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girdiği bildirildi. Böylece daha önce kısmen yasaklanan asbestin tamamen yasaklı hale geldiği vurgulanırken, Avrupa Birliği ile de bu konuda tam uyum sağlanmış olacağı belirtildi. 

SOLUNUM VE İÇME SUYU İLE VÜCUDA GİRİYOR, KANSERE NEDEN OLUYOR
Açıklamaya göre düzenleme ile 31 Aralık 2010 tarihinden itibaren tüm asbest türlerinin çıkarılması, herhangi bir ürün üretiminde kullanılması, asbest içeren tüm ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olacak. Çok iyi bir yalıtkan madde olan asbest çoğunlukla içme suyu boruları başta olmak üzere yapı malzemelerinde ve gemi yapımında kullanılıyor. Asbest solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açıyor. 

ASBESTİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR 

Asbestin neden olduğu hastalıkların bazıları, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu olarak sıralanıyor. Ayrıca ciltte yaralara da neden olabiliyor. Asbestin yasaklanması ile asbest kaynaklı hastalık riskleri ortadan kalkarken, çevresel ortama asbest bırakılmasına son verilmiş olacak. 

 

İÇME SUYUNA “LAĞIM” KARIŞIYOR İDDİASI

Afşin’de İçme Suyu Şebekesinin eski olmasından dolayı insan sağlığı da tehlike altında. Yaz ayının gelmesi ve İçme Suyu Şebekesi ile Kanalizasyon borularının yan yana olmasından dolayı içme suyu şebekesine  lağım karıştığı iddia edildi.

 

“KASKİ”DEN CEBAP BEKLENİYOR

30 Mart yerel seçimleri ile Kahramanmaraş’ın büyük şehir olması ardından su ve kanalizasyon işleri Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlandı. Vatandaşlar, KASKİ’ den gelecek cevabı beklerken, içme suyu şebekesinin yenilenip yenilenmeyeceği ise merak konusu oldu.

 

 

 

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6865 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7518 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5766 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6508 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5648 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5925 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!