K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2015-03-16 00:57:36

ADAY ADAYLARI NASIL OLMALI

Ülkemizde 7 Haziran 2015 tarihinde genel seçimler yapılacak.Bizi TBMM de temsil edecek milletvekillerini seçeceğiz. Her seçim de olduğu gibi bu seçimlerde ülkemiz için önemlidir.

  Türkiye 1990 lar Türkiyesinin çok ilerisinde. Ancak gelişmiş ülkeler seviyesine geldik mi diye soracak olursak , hayır derim. 

   Daha çok çalışmalıyız. Ülkemiz üzerinde elleri ve gözleri olan iç ve dış mihrakların gözlerinin kirişini kırmalıyız.

   O bakımdanda yeni aday adaylarının içinden daha donanımlı,bilgili,ülkenin durumunu iyi bilen,dünyayı tanıyan ,halkın  durumunu gören, milletin ızdıraplarını duyan adaylar oluşturmak gerek. Tabiki bu partilerin karar organlarının işidir. Değerlendirmeyi onlar yapacaktır. 

  Partiler aday belirlerken bir takım kıstasları göz önüne alıyordur. Aday adaylık sürecinde halkımıza da çok iş düşüyor. Bunları benimsediklerini komuya anlatmalıdırlar. Kendilerini yönetecek,kendilerinin vekili olacak isimleri dillendirmeleri gerekir.

     Kaliteli adaylara ihtiyacımız var. Dedik ya donanımlı. Ne demek donanımlı. En az Ana dili gibi yabancı iki dil bilmeli. Türkiyenin sosyal,sağlık  ve idari konularına hakim olmalı. Dünya gündemini iyi takip etmeli. Vekil demek ,onbinlerce insanın sorumluluğunu taşımak demektir.

       İlimizde daha çok Ak parti oyu ağırlıktadır.Dolayısı ile en çok milletvekili çıkartacak  partide Ak Parti gözüküyor.Tahminime göre Ak Parti 6 milletvekili çıkartır. MHP de bir  milletvekili çıkartacak gibi gözüküyor. Benim tahminime göre CHP vekil çıkaramayacak gibi.Bir milletvekili de CHP ve AK Parti arasında gözüküyor. Daha önceki kanaatim biraz daha değişti.

     İnsanlarımız  aday adaylarının içinden ,"Gözü gören,kulağı duyan "  vekiller istiyor.

   Gözü gören ne demek şehrin problemlerini tespit edip icra organlarına taşımak demek. Kulağı duyan ne demek ,milletin sesini işitip sıkıntılarını çözme yollarını aramak, demektir.

   Onun için diyoruz ki yeni dönemde milletvekili olacak aday adaylarının  donanımlı,bilgili,ufku geniş,şehri ve ülkeyi tanıyan insanlar arasından seçilmelidir. Çağımız bilgi ve bilgisayar çağıdır. Yalnız bir dil bilmek yetmiyor. İki,üç dil bilmek de gerekiyor.Doğuyu da ,batıyıda tanımak gerekiyor. Dünyanın gidişatını görmesi gerekiyor. Millet vekilliğine soyunan kişinin eline,diline  ve beline sahip olması gerekiyor. Milletin inançlarına,kültürüne milli ve manevi değerlerine sadakatli ve saygılı olması gerekir.

   Vekaletini aldığı millete  tepeden bakan,hor gören ,kibirli davranan milletvekili istemiyoruz.

   Rüşvet peşinde koşan,ihale kovalayan,özel iş takibi yapan ,yakınlarını işe yerleştirme çabasına düşen milletvekili istemiyoruz.

   Memleketin hizmetine talip olacak,kadroların seçiminde liyakate ve kaliteye önem verecek milletvekili istiyoruz. Benim adamım derdinden öte ,kaliteli adama kıymet verecek. Kendi adamını seçecekse bile  ona" git iyi yetiş de gel "demesini bilecek.

   Aday adaylarının seçiminde bu süreçte kamu oyu göz önüne alınacaktır. Ancak halkımız bundan bigana kalmamalıdır. Konuya ağırlık vermelidir. Yetki ve aday belirlemede sorumlu mercilere kanaatlerimizi taşımalıyız. Gerek sivil toplum kuruluşları,gererkse dernek ve vakıflar ,yada fert planında görüşlerimizi partilerin genel merkezlerine iletmeliyiz.

   Seçilen milletvekilleri milletin aynasıdır. Daha doğrusu oy verenlerin aynasıdır. Ne seçerseniz  o sizsiniz. Nasıl düşünürseniz,öyle yönetilirsiniz.

   O bakımdan aday adaylık sürecinde herkes elinden geleni yapsın. Sonra seçimler yapıldıktan sonra eleştirmek hakkımız olsun.

   Elini taşın altına koymayanların sağda solda dedi kodu yapmaları veya eleştirmeleri uygun değildir.

     Ülkemizin önünde çok krıtik  mevzular var. Çözülmesi gereken problemler var.Bunlardan biri terörün bitmesi için ortaya konan AK Parti iradesi. Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğanın baldıran zehiri diye ifade ettiği bir zor mesele.  Bu mesele sadece PKK terör örgütünü bitirmek meselesi değil. Aynı zamanda  ABD nin ,İngilizlerin,Yahudilerin oyunlarını bozmak meselesidir.

      Bir diğer konuda yönetim şeklinin sorgulanması. Yada Başkanlık sisteminin milletin önüne getirilmesi. Aday olacak arkadaşlar bu önemli meselelerde kafa yormalıdır.

 • Kıyıya Vuran Cesetler
  850 gösterim
 • Sözün Ustaları Dergisi
  850 gösterim
 • İnsanlar Doğduğu Gibi Temiz Dursalar
  850 gösterim
 • Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya
  850 gösterim
 • HIDİV Kasrı
  HIDİV Kasrı
  850 gösterim
 • Toplumsal Yaramız
  Toplumsal Yaramız
  850 gösterim
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!