K.Maraş
33°C
İstanbul
32°C
Ankara
34°C
Takip Et :
Haber
2014-05-04 22:29:43
7’den 70’e Yağmur Duasına Çıktılar

7’den 70’e Yağmur Duasına Çıktılar

Kahramanmaraş’ın Elbistan’a ilçesine bağlı Karahüyük Mahallesi’nde, ilçe müftülüğü ve muhtarlık tarafından bölgede yaşanan kuraklığın sona ermesi umuduyla yağmur duasına çıkıldı. Mahalleye bağlı Hamza Tepesi mevkiinde yapılan yağmur duasında, 7’den 70’e birçok kişi ellerine semaya kaldırarak dua etti. 

Elbistan Ovası’nda son yılların en kurak mevsimlerinden biri yaşanıyor. Özellikle kıraç arazilerde ekili alanlar, yağmurun azlığı nedeniyle büyük hasar gördü. Sulak alanlarda ise tehlike devam ediyor. Ürünlerinin kurumamasını isteyen Karahühüyük Mahallesi halkı da Elbistan İlçe Müftülüğü ile birlikte yağmur duasına çıkma kararı aldı.

Cuma namazı sonrasında ilk olarak cemaat arasında bulunan kırgınlar barıştırıldı. Daha sonra çocuğu, genci ve yaşlısı yüzlerce kişi Hamza Tepesi mevkiine yürüyerek çıktı. Bazı vatandaş ise eski elbiseler giyerek yağmur duasına katıldı.

Namaz öncesinde Kur’an-ı Kerim ve dualar okundu. Daha sonra ise 2 rekatlık yağmur namazı için saf tutuldu. Hep birlikte kılınan namaz sonrasında Elbistan Müftüsü Abdussamet Pat, yağmur duasını yaptı. Dua sonunda ise hutbe okundu. Programda minik ellerini semaya açan öğrenciler ve çocukların yanı sıra çevredeki yaşlılar da huşu içinde dua etti.

Program hakkında açıklama yapan Karahüyük Mahalle Muhtarı Mehmet Ünal, son yıllarda Elbistan Ovası'nda böyle bir kurak mevsim yaşanmadığına dikkat çekerek, “Memleketimizde çoktan beri böyle kuraklık yaşanmamıştı. Bu sene kuraklıktan dolayı yağmur duasına çıktık. Sayın Müftümüz, eş dost, bütün köyler birleştik ve yağmur duasına çıktık. Allah’ım kabul eder inşallah. Mahsullerimizde bayağı bir anormallik var. Allah’a sığındık. İnşallah yağmur kısa zamanda yağar” dedi.

Yağmur duasının yapılış şekli hakkında bilgi veren İlçe Müftüsü Abdussamet Pat ise, “Karahüyük’te yağmur duası için geldik. Gerçekten çok da güzel bir rağbet var. Büyük de bir emek çekmişler. Yağmur duası; çoluk çocukla, yaşlılarla, ihtiyarlarla yapılır. Elbiselerin bir kısmı ters giyilir. Bir tepeye çıkılır. Burada 2 rekat yağmur duası namazı kıldık. Daha sonra ise hutbe okuduk. Camide Müslümanları birbirleri ile barıştırdık. İstiğfar duası yaptık. Namaz kıldık ve Kur’an-ı Kerim okuduk. Son olarak da yağmur duasını yaptık. Cenab-ı Hak, bu yaptıklarımızı inşallah hulusi kalp olarak yapmış olalım, iyi niyetle yapmış olalım. Hayırlara anahtar olarak ve kötülüklere de kilit olarak kalbimizi o şekilde hazırlayarak dua yapmak bize nasip etsin. Allah kabul etsin” şeklinde konuştu.

Daha sonra yağmur duasına katılanlara yemek ikramında bulunuldu.

 • 3.cülük Bağlarbaşı İmam Hatip’in
  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Okullar arası turnuvalar
  6865 gösterim
 • Amatör De Bu Hafta
  Yerel Amatör Ligde 16-17Ocak 2016 tarihlerinde oynanacak olan müsabakaların programı belirlendi.
  7518 gösterim
 • Fırtına Lidere Konuk
  Temsilcimiz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor sezonun ilk deplasmnında Lider Etimesgut Belediyespor’a konuk oluyor.
  5766 gösterim
 • Gençler Üniversitelilerle
  2015-2016 Sezonu 8. Haftasında “EBBL” nin 10’cu Grubun Lideri Üniversiteler Gençlik Spor Kahramanmaraş’a konuk oluyor.
  6508 gösterim
 • Muallim Erkeklerde Farka Gitti
  2015-2016 Okul Sporları kapsamında Futsal müsabakalarında Muhallim Hayrullah Orta Okulu Farka gitti.
  5648 gösterim
 • Grup Müsabakaları Kahramanmaraş’ta
  Kahramanmaraş Badminton Gençler grup müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
  5925 gösterim
 • Asfaltsız Yol Kalmayacak
  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, ilçesinde yapılan asfalt çalışmalarını sık sık yerinde incelemeye devam ediyor. Son olarak Yukarı Pazarcık Mehmet Emin Arık oğlu Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmalarına katılan Başkan
  Gündem
 • Öğrenci Velilerinden Kızılay’a Kan Bağışı
  Milli eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliği ile uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı için Teknik Destek Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta yaşı tutan öğrenciler,öğretmenler ve
  Sağlik
 • Öğrencilere Böbrek Sağlığı Taraması
  Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve KABÖDER işbirliği ile öğrencilere böbrek sağlığı taraması yapılıyor.
  Gündem
 •   EN ÇOK OKUNANLAR

  Tüm Yazarlarımızın


  Makalelerini
  Okuyun!